Acı Biber Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi

ACI BİBER REÇELİ NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi26 Kasım 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Acı biber reçeli mi olurmuş dediğinizi şimdiden duyar gibiyiz çünkü alışkın olmadığımız bir tadı duyduğumuz zaman genelde hep bu tepkiyi veriyoruz. Fakat korkmayın, acı biber reçeli hiç de sandığınız gibi değil ve bir süre sonra kahvaltı sofralarınızın vazgeçilmez parçalarından bir tanesi olacağına da eminiz. Acı biber reçeli nasıl yapılır tarifimiz ile en güzel sonucu alma konusunda size yardımcı olmaya çalışacağız fakat adımlarımızı dikkatle takip etmeniz önemli çünkü yanlış olursa tadı pek de beklediğiniz gibi olmaz.

Bazı yörelerimizde kızarmış ekmek üzerine sürülen, yurtdışında ise krep ve pankek üzerine sürülerek tüketilen acı biber reçeli, marmelat olarak da hazırlanabiliyor ancak marmelat pek ülkemizde tercih edilmediğinden reçeli yapmamız daha mantıklı olacak.

Acı Biber Reçeli Malzemeleri

  • Kırmızı acı biber (on adet)
  • Bal (bir yemek kaşığı)
  • Kapya biber (sekiz adet)
  • Şeker (bir buçuk su bardağı)
  • Su (yarım su bardağı)
  • Limon suyu (yarım limondan)

Acı Biber Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi

Biber reçelimizi yapmaya başlarken ilk olarak biberlerimizi güzelce yıkıyoruz ve daha sonra onları ikiye ayırarak içlerinde bulunan çekirdekleri çıkartıyoruz. Biber reçelinin acısını biraz almak isteyenler, ikiye böldükleri biberleri bir saat kadar suyun içerisinde bekletebilir ve daha sonra suyu süzerek acının suyla birlikte gitmesini sağlayabilirler. Ancak acı tatlı bir kıvamı olan acı biber reçelinin bu özelliğini pek kaçırmamanız daha güzel bir lezzet elde etmenize yardımcı olacaktır.

Biberlerimiz hazır olduktan sonra onları küp küp olacak şekilde doğruyoruz ancak uzun uzun doğramayı sevenler de var, bu konuda karar keyfinize ait. Biberleri doğradıktan sonra onları tenceremize atıyor, ardından da üzerine şekerimizi dökerek 2-3 saat boyunca bu şekilde bekletiyoruz. Biberler ve şeker güzelce sulanacaktır.

Sulanma tamamlandıktan sonra suyumuzu da tenceremize ekliyor, karışımı güzelce kaynatıyoruz. Reçelimiz kaynamaya başladığında içine limon suyumuzu döküyor ve bir kaç dakika kadar daha kaynatarak devam ediyoruz. Fakat çok yüksek ateşte kaynatmamanız gerekiyor, kısık-orta arası bir ateş gayet yeterli olacaktır.

Reçelimiz kıvamını bulduktan sonra kavanozumuza döküyoruz ve sıcaklığı biraz düştükten sonra kapağını da kapatıyoruz. Ters çevirdiğimiz kavanozumuzu oda sıcaklığında soğuttuktan sonra buzdolabına atıyor ve dilediğimiz zaman afiyetle tüketiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.