Aç Kalmak Sağlıklı mı

AÇ KALMAK SAĞLIKLI MI?

Yayın Tarihi19 Ocak 2018 | BESLENME

Kimsenin aç kalmaktan hoşlanmadığı ve olabildiğince midemiz dolu gezmeyi sevdiğimiz bir gerçek. Fakat uzun yıllardır açlık yaşamış insanların daha uzun yaşadıkları ve daha sağlıklı olduklarına dair söylentiler de çeşitli ortamlarda dillendiriliyorlardı. Aç kalmak sağlıklı mı sorusunu akıllara getiren bu durum, son yapılan çalışmalar neticesinde yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı diyebiliriz. Zira günlerce değil ancak her gün az yiyerek aç kalan insanların daha sağlıklı bir hal aldıklarına dair bazı sonuçlar ortaya koyuldu.

Yoshinori Ohsumi adlı Japon bilimadamı, aç kalan insanların hücreleri üzerinde gerçekleştirdiği incelemelerde, aç kalan bu kişilerin hücrelerinin hücre içindeki gereksiz ve sağlığa zararlı maddeleri çok daha aktif bir şekilde yok ettiklerini ortaya koymuş durumda. Kendisi ise bu yaptığı çalışma sayesinde Nobel ödülünü kazanmış bir isim.

Gerçekleştirilen bu çalışmalar yıllar boyunca farklı denekler üzerinde sonuçlandırılmışlar ve hücrelerdeki bu zararlı maddelerin ilerleyen yaşla birlikte birikerek diyabet, kanser, parkinson gibi hastalıklara sebep olduğunu belirtiyorlar. Lakin hücrelerin otofaji adı verilen bir mekanizmayı devreye sokmaları ile birlikte hücreler içinde ve arasında dolaşan bu zararlı atık maddeler, bir kenarda depolanıyor ve daha sonra parçalanıyorlar.

Pek çok kültürde denk geldiğimiz oruç ve benzeri uygulamaların da temel olarak bu bilimsel gerçeğe dayandığına dair uzman görüşleri de mevcut ancak o zamanlardan kalan bu geleneklere şüpheyle yaklaşanlar da tabii ki mevcut.

Fakat unutmayın, aç kalmak bir konuda fayda sağlıyor olsa bile bunu kontrollü ve denetimli bir şekilde gerçekleştirmek gerekiyor. Zira çok uzun sürelerle yemeksiz ve susuz kalmak hem günlük hayatınızı etkileyecektir hem de aç kalma zamanlarından sonra yeterince kaliteli bir beslenme programı uygulamamak maalesef pek çok vitamin, mineral ve enerjiden mahrum kalmanıza neden olacaktır.

Aç kalmayı planlayan ve bunun bir hayat tarzı haline getirmek isteyen bireyler, bunu başarabilmek için aç kaldıkları süre boyunca eksik kaldıkları besin değerlerini doğru bir şekilde almak için plan yapmalı, ayrıca yemeklerden geri dursalar bile su konusunda bir çekinceye sahip olmamalılar. İçme suyu hayatın bir parçası ve onu aç kalsak bile günde en az 2 litre kadar tüketmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.