A Vitamini Nedir ve Nerelerde Bulunur

A VİTAMİNİ NEDİR VE NERELERDE BULUNUR?

Yayın Tarihi04 Nisan 2016 | BESLENME

A vitamini, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlev gösterebilmesi için ihtiyaç duyduğu en temel vitaminler arasında yer alıyor ve kesinlikle düzenli olarak alınması gerekiyor. Her ne kadar yağda çözünebildiği için vücudumuzda onu saklamak mümkün olsa da, bu yedek kaynakların da bir süre sonra tükeneceğini unutmamak gerek. A vitamini nedir ve nerelerde bulunur diyenler için gerekli bilgilendirmeleri de hazırlamayı unutmadık.

A vitaminini almak için illa ki havuç yemek gerektiğine dair bir inanış olsa da, aslında meyve ve sebzelerden aldığımız A vitamininin hayvansal kaynaklardan aldığımıza göre daha verimsiz olduğunu öncelikle belirtelim. Zira hayvansal gıdalardan elde edilen A vitamini direkt olarak vücudumuz tarafından kullanılabiliyor ve bu sayede herhangi bir dönüştürme işlemine gerek kalmıyor. Bitkilerden alınan A vitamini ise aslında karoten maddesi olarak vücudumuza giriyor ve sadece gerekli anlarda A vitaminine çevriliyor. Lakin karotenin tümünün A vitaminine dönüşememesi nedeniyle bu sürecin biraz daha uzayabildiğini söyleyebiliriz.

Eğer bu vitamini hayvansal gıdalardan almak istiyorsanız, özellikle ciğer tüketimine başlamalısınız. Vitaminlerin genellikle karaciğerde depolanmaları, karaciğeri adeta bir vitamin deposu haline getiriyor. Bunun yanında yağı bol balıklar, yağlı süt ve diğer süt ürünleri de A vitamini bakımından oldukça zengin. Sebzelerde ise havuç, patates, domates, lahanada en yüksek oranda bulunuyor ancak karotenlerin zarar görmemesi için bunları ya buğulama ile pişirmek ya da çiğ olarak tüketmek gerekiyor.

A vitaminin en önemli görevi, gözlerimizin işlev göstermesini sağlamak. A vitamini eksikliğinin kısa süreli halinde önce gece körlüğü başlayabiliyor ancak çok uzun vadeli eksikliklerde körlüğe kadar giden sonuçlar doğabiliyor. Bunun yanında deri ve kemikler de A vitamini desteğine ihtiyaç duyan bölgelerimiz arasında bulunuyor.

Bağışıklık sistemimizin de A vitamini ile akyuvar üretiminde bulunması sebebiyle hastalıklardan korunmada en az C vitamini kadar gerekli olduğu aşikar. A vitamini eksikliğinde en çok dikkatinizi çekecek olan şeyler genellikle kurumuş deri, sürekli yorgunluk ve saç dökülmesi olmaktadır ancak herkeste aynı belirtilerin aynı şekilde görülmeyeceğini de belirtmek lazım. Fakat dikkatli olun, A vitaminini çok fazla miktarlarda almak da pek çok hastalığa davetiye çıkarabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.