9 Yaş Çocuğu Gelişimi

9 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi31 Temmuz 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

9 yaş döneminde çocuğunuzun fiziksel gelişiminin önceki yaşlara göre bir hayli yavaşladığını siz de fark edeceksiniz. Fakat bu dönemde kol ve bacaklar diğer bölümlere göre daha hızlı bir gelişim içerisinde olacaklardır ve daha çok küçük kasların gelişimi devam edecektir. Bilhassa el bölgesinde ve dilin kontrolünde ciddi iyileşmeler olabileceği için çocuğunuzun kas kontrolü daha ince bir hale gelecektir. Lakin yine de henüz bu konudaki gelişimi tamamlanmadığı için bazı sakarlık belirtileri ve kaba saba iş yapma gibi durumlarla karşılaşmak da mümkün olacaktır.

Pek çok aile, bu dönemde çocuğuna kötü yazı yazdığı veya güzel resim yapamadığı için çatmaktadır fakat geciken ince kasların bu duruma sebep olabildiği unutulmamalı. Henüz tam olarak mükemmel bir görüşe sahip olmadığı için küçük yazıları okumakta veya yazmakta zorlanabilir, hatta onları okuyabilmek için gözlerine bile zarar verebilir. Bu nedenle aldığınız kitaplardaki font boyutlarının ona uygun olması gerektiği aşikar.

Bu dönemde enerjisi pek bitmediği için kendisi dinlenmeyi akıl etmeyecektir. Fakat onun için hazırladığınız oyun veya eğlence programlarında, dinlenme kısmını ona siz sunmalısınız. Aksi taktirde kendisini çok yıprattığı için vücudu zayıf düşebilir, kolayca hasta olabilir. Ama yorulmasın diyerek onu eve de kapatmayın, çünkü arkadaşlarıyla sosyalleşmek ve enerjisini harcamak hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine katkıda bulunacaktır.

Doğru bir duygusal gelişim için çocuğa sevgi bu dönemde aksatılmamalı. Ama sevgi gösterirken onun her şeyi yapmasına müsaade etmek, bir dediğini iki etmemek veya övülmeyecek şeyleri bile övmeye kalkmak, yanlış bir duygusal gelişime neden olacaktır. Çizdiğiniz kuralların sınırlarını ona göstermeli, övülecek şeylerde onu överken, yerilecek şeylerde kalbini kırmadan ama ciddi bir şekilde neleri yapmaması gerektiğini ona anlatmalısınız. Bu dönemde çocuğunuza küfür veya hoş olmayan hareketler öğretmeniz, okulda veya arkadaşlarıyla iletişimde sorunların baş göstermesine de sebep olabilir.

9 yaş çocuklarında kızların erkeklere göre bazı şeyleri daha erken ve kolay bir şekilde yapabilecekleri de unutulmamalı. Zira kız çocukları gelişim sürecinde erkeklere göre 6 ay kadar önden gitmektedirler ve zaten ergenliğe de daha erken girmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.