9 Aylık Bebek Gelişimi

9 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi07 Şubat 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeğinizin gelişimi hızla devam ediyor ve siz de eminiz ki buna hala şaşırıyorsunuz. Bebeklerin gelişim sürecinin çok eğlenceli ve ilgi çekici olması, her anne babanın bu konuda araştırmalar yapmasına neden olur. 9 aylık bebek gelişimi üzerine hazırladığımız bu makalemizde, dokuzuncu ayda neler beklemeniz gerekeceğine dair bir kaç bilgi vermeye çalışacağız.

Kas gelişimi, kemik gelişimi ve vücut koordinasyonundaki gelişim sayesinde, artık 9 aylık bebeğiniz kolay bir şekilde emekleyerek hareket edebilir, ayrıca bir yerlere tutunarak ayakta da durabilir. Lakin bazı bebeklerin emeklemeye pek meraklı olmamaları nedeniyle bu süreci biraz atlamaları da mümkün. Bazılarında ise düz emekleme değil de popo üzerine hoplayarak hareket etme gibi hareketlere denk gelinebilmektedir. Oyuncak seçme ve canı sıkıldığı zaman kendi ellerini kullanarak oyuncaklarını değiştirme gibi davranışlar da el göz koordinasyonundaki artışın etkilerinden bir tanesidir.

İnsanları tanıma konusunda da beceriler kazanan bebeğiniz, hem tanımadığı hem de sevmediği kişileri ayırt edebilir ve bunun sonucunda huzursuzluk çıkarabilir. Annesine biraz daha bağlanmış olması ve onu tanıması nedeniyle bebeğinizi bir yere bırakıp gitmeniz de neredeyse imkansız hale gelir. Çünkü artık sizi devamlı olarak özleyecektir. Zihin gelişimi sayesinde dokuzuncu ayda bir eşyayı veya kişiyi saklasanız bile onun varlığının hala devam ettiğini de kavrayabilecek düzeye gelir.

Konuşma konusunda da artık biraz bebeğinizin gevezeliklerini çekme vaktiniz geliyor. Çünkü artık hem sizin çıkardığınız sesleri tekrar tekrar söylemeye çalışacaktır hem de heceler vasıtasıyla dertlerini anlatmak isteyecektir. Lakin henüz pek anlamlı şeyler söyleme şansı olmadığı için ne dediğini anlamak için ona dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu aydaki bebekler zaman zaman artık meme emmek istemediklerini belirtebilmektedirler ve bu durumda onu zorla emzirmek pek de faydalı olmayacaktır. Doktorunuzun önerisiyle ona sunabileceğiniz katı gıdalara artık geçiş yapabilir ve bu sayede beslenmesine iyi bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Tabii ki artık hareket edebilmesi ve bir şeyleri eline alabilmesi nedeniyle ev içerisinde bebeğinize karşı çok dikkatli olmalısınız. Sürekli olarak bir şeylerle oynama ihtiyacı hissetmesi nedeniyle ev içerisinde ona zarar verebilecek her türlü eşyayı ortadan kaldırmalı, bir an bile gözünüzün önünden ayırmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.