8 Yaş Çocuğu Gelişimi

8 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi24 Temmuz 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

8 yaş çocuğu gelişimi, anne babalar için en zorlu dönemlerden bir tanesi denilebilir. Zira bu dönemde çocukların fizyolojik gelişimleri biraz daha yavaş bir şekilde devam ederken, psikolojik gelişimleri ise çok hızlı bir şekilde devam eder. Fakat bu ruhsal ve zihinsel gelişimin biraz daha bilinçaltında gerçekleşmesi, onları tespit etmenizi de oldukça zor kılar. Dolayısıyla giderek daha karmaşık düşünce ve duygulara sahip olan 8 yaş çocuğuna çok dikkatle yaklaşılmalıdır.

Bu dönemde onda farkedeceğiniz en büyük özellik, artık sizi kırma ve üzme pahasına her şeyde inat etmemesi olacaktır. Sizin üzülebileceğiniz zamanlarda duygularını gizlemeyi öğrenen çocuğunuz, yer yer duygu değişimleri arasında gidip gelebilir ve bunun yanında başka insanların veya kendisinin beğenmediği yönlerini de eleştirerek biraz daha sivri bir hale gelebilir.

Artık kendi başına iş yapma kabiliyetlerinin de artması, bunun yanında kişisel alan ve özel hayat kavramlarına biraz daha değer vermesi sebebiyle ona kendine has bir zaman vermeli, kendi kendine vakit geçirmesine de yardımcı olmalısınız. Fakat yalnız kalmaya ihtiyacının olması onu tamamen yalnız bırakabileceğiniz anlamına da gelmemelidir. Zira okulda veya arkadaş çevresinde sahip olduğu sorunlar ve çatışmalara dair onun görüşlerini dinlemeniz ve bunlarda çözüm önerilerinde bulunmanız, onun uyum becerilerini arttıracaktır.

Başka çocukların kabiliyetlerini kıskanma konusu da bu dönemde dikkat çekmeye başlar. Başkalarının spor yetenekleri, sanat yetenekleri ve zekaları gibi konularda onlara özenebilirler ve bunun yanında çevrelerindeki diğer çocukların yeteneklerini bu dönemde kıskanmaya başlarlar. Kendileri her konuda yetenekli olmadıkları için ortaya çıkan bu durumun üstesinden gelmek için onu yetenek sahibi olduğu alanlara yönlendirebilir, kendisini işe yarar hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bu dönemde yönlendirilmeyen çocuklar ise maalesef uzun dönemde farklı alanlarda git geller yaşayacaklardır.

Bu dönemde çocuğunuzun başardığı işler için övülmesi ve takdir edilmesi gerekiyor. Ancak bunu abartılı ve her şeyde başarılıymışçasına büyük övgülerle gerçekleştirmeniz, ilerleyen zamanlarda ruhsal sağlığının bozulmasına, kendisini akranlarından üstün görmesine neden olacaktır. Bu nedenle övgüye ihtiyacı olduğunu unutmamalı, ancak yersiz ve abartılı bir şekilde her şeyinde ona övgüler yağdırmaktan da kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.