8 Aylık Bebek Gelişimi

8 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi31 Ocak 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Ay ay bebek gelişimi yazı dizimize sizlerle birlikte devam ediyoruz ve bu defa bebeği 8 aylık olan anneler için bilmeleri gereken gelişim öğelerine biraz değineceğiz. 8 aylık bebek gelişimi, artık bebeğin çok daha hareketli olması nedeniyle sizin için de heyecan verici olacaktır. Fakat unutmayın, her bebek her zaman aynı gelişim sürecini göstermek ve bir aylık erken veya geç gelişim ile karşılaşmak da genelde mümkün olur. Bu yüzden çocuğunuzda bir yanlışlık olduğunu düşünmeden önce doktorunuzun fikirlerini de kesinlikle öğrenin.

Sekiz aylık bebeklerde en çok dikkat çeken konu, artık kendi özgürlüklerinin farkında olmaları ve bunu kullanmalarıdır. Dolayısıyla geçmişte ses etmediği ya da severek yapıyor gibi göründüğü şeyleri, sekizinci ay civarında yapmayabilir, reddedebilir ve pek çok yemekten burun kıvırabilir. Bu durum artık yavaş yavaş kendine dair kararlar verebildiğini bizlere gösteriyor fakat bu reddedilen şeyleri genellikle spontan bir şekilde yaptığı için onu zorlamadan bir kaç saat sonra denemeniz halinde tekrar istediğiniz şeyleri ona yedirebilir, yapması gerekenleri yaptırabilirsiniz.

Artık çok küçük bir bebek olmadığı için elbette uykusu da daha az. Bu yüzden neden eskisi kadar uyumuyor demeyin fakat kendi kendine uyuması gerektiğine de onu alıştırın. Dolayısıyla uyutmak için çaba göstermek yerine yatağına yerleştirin ve uyumasını bekleyin.

8. ayda artık bebeklerin kimseden destek almadan oturabildikleri, emekledikleri ve bazen kendi ellerinden yardım alarak ayağa bile kalkabildikleri görülmekte. Bunun yanında ona verdiğiniz nesneleri sadece vurup çarpmayı bırakır, gözleriyle onları inceleyerek ne olduklarını anlamaya çalışır. Lakin bu aylarda yürümeye meyilli olmalarına rağmen bebeğinize yardımcı olarak onu yürütmeye çalışmayın. Yürümeyi kendi kendine öğrenmesi ve bunu yaparken sizi taklit etmeye çalışması, bir şeyler öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Zihinsel gelişimi bazı temel kelimeleri öğrenmesi için de artık yeterli. Basit tek heceli kelimeleri ona öğretebilir, bunları hangi koşullarda kullanacaklarını örnekleyerek de gösterebilirsiniz. Lakin sosyalliğinin artmasının bazı dezavantajları da var. Çünkü artık onu engellediğinizin farkına varabiliyor, geçmişi aklında tutuyor ve sizi taklit ediyor. Sizi taklit etmesi ise sizin kendinize çeki düzen vermenizi gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.