7 Yaş Çocuğu Gelişimi

7 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi17 Temmuz 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

7 yaş çocuklarının bu dönemde gerçek anlamda okula başlamaları, onların hayatında büyük değişikliklerin olmasına neden olur ve dolayısıyla fiziksel gelişimlerinin yanında zihinsel anlamda da büyük bir değişim içerisine girerler. Bu nedenle anne babaların en çok zorlandıkları dönemlerden birisinin 7 yaş olduğunu söyleyebiliriz. 7 yaş çocuğu gelişimi hakkında tüm merak edebileceklerinize en özet şekilde değinmeye çalıştık.

Bu dönemdeki çocuğunuz, çok yüksek ihtimalle kararsızlık duygusunu sık sık yaşayacaktır. Kendisini pasif bir durumdan aktif bir sosyal duruma geçirdiği için, bu dönemde yaptığı her şey kendisine bile garip gelecektir. Bunun yanında çevresindeki insanlar ve kişilikler ile yaşadığı etkileşimler, kendi karakterinin de şekillenmesine neden olacaktır ve bu yüzden git gelli bir kişilik bunalımına düşmesi de olasıdır ancak bunu yüksek ihtimalle kendi içerisinde çözecektir.

Bu dönemde okula başlayan çocuklar, anne ve babalarından ayrılacaklarını düşündükleri için kendilerini bir çeşit bunalım içerisinde bulabilirler. Bu durum ise maalesef okuldan kaçma, okulda ağlama, okula gitmeme, okulda başarısız olma gibi çeşitli diğer göstergeler ile kendini açıkça belli eder. Hatta biraz daha aşırı vakalarda toplumdan soyutlanma, içe kapanma, aileye güvensizlik gibi ek göstergeler de ortaya çıkabilmektedir. Böylesi bir durumda çocuğu telaşa vermeden onun yanında olduğunuzu ancak belli saatlerde okulda bulunması gerektiğini, bunun geleceği için önemli olduğunu ona anlatmalı, bol bol sabır sahibi olmalısınız.

Çocukların bu yaşta arkadaş çevrelerine çok önem vermeleri sebebiyle kendilerini çeşitli küçük çocuk çeteleri içerisinde bulmaları da mümkün. Kendilerinden daha küçük çocuklara karşı eziyet etme potansiyelleri olduğu için, böylesi bir arkadaş durumuna sahip olduğunu sezerseniz, okullardaki rehber öğretmenler ile iletişime geçerek nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Fiziksel olarak gelişiminin yavaşlamış olması ise sizi şaşırtmasın. Bu süreçte büyüklük anlamında gelişmese de, fizik motor becerileri ciddi bir gelişim içerisine girecektir. Dolayısıyla bunları destekleyebilmek için doğru bir beslenme düzenine sahip olması gerekiyor. Protein, vitaminler ve mineraller bakımından yeterli beslenme, çocuğunuzun fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacaktır.

Elbette çocuğunuza özel olan bitenleri öğretmenlerinden bilgi alarak öğrenmeyi de unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.