7 Aylık Bebek Gelişimi

7 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi24 Ocak 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebek gelişimi yazı dizimize ay ay devam ediyoruz. İnanıyoruz ki bizi takip eden okuyucularımız da bizlerle birlikte çocuklarının gelişimlerini takip ediyorlardır. Bebeğiniz 7 aylık olduysa artık onun eskisine göre ne kadar büyüdüğünü ve geliştiğini siz de farketmişsinizdir. Bebek gelişiminde ilk sene çok önemli olduğu ve hızlı bir gelişim süreci yaşandığı için sizlere bu defa 7 aylık bebek gelişimi konusunda bilgilerle geldik. Dilerseniz lafı çok uzatmadan hemen çocukların 7 aylıkken nasıl bir gelişim gösterdiklerinden hemen bahsedelim.

Yedi aylık bebekler, önceki aylardakinin aksine artık desteksiz oturmaya başlayabilir ve bu nedenle arkasına herhangi bir şey koymanıza gerek kalmaz. Fakat her bebeğin bu sürede desteksiz oturabileceğini de sanmayın ve bu yüzden telaş etmeyin yahut çocuğunuzu zorlamayın. Kas kontrolünü daha da geliştiren bebeğiniz, artık dönme hareketleri de yapabilir ve bazılarında emekleme belirtileri bile görülebilir fakat emekleme genellikle tam anlamıyla gelecek aylarda olur.

Bebeğiyle etkileşime girmek isteyen anne babalar için de sevinçli bir ayda olduğumuzu belirtelim. Zira 7 ayına gelmiş bebekler artık onunla oyun oynamaya başladığınızda, bunun bir oyun olduğunu bilirler ve oyuna uygun bir şekilde hızlı cevaplar vermeye başlarlar. Hatta renkli çizgi film karakterleri ve resimli kitaplardaki karakterleri de ilgiyle izler, onlar hakkında bir şeyler konuşmaya çalışır ancak anlamsız sesler çıkarmakla yetinir.

Etrafını keşfetmek ve her şeye dokunmak konusunda büyük bir merağa sahip olan bebeğinizin, yapmaması gereken şeylere alışmaması için biraz sıkı olmak gerekebilir. Pek çok aile maalesef bu aşamada bebeklerinin hiç bir şeyini engellememekte ve bu yüzden ilerleyen aylarda sınırsız bir imkan sunarak onların şımartılmalarını başlatmaktadır. Bunun yerine dokunmaması gereken şeyleri yaparken ona net bir şekilde hayır demeli, böylece yapamayacağı şeylere dair fikir edinmesini sağlamalısınız.

İlk dişlerini de çıkarma ihtimali 7. ayda mevcut. Fakat bazı bebeklerde bu süre bir yaşı geçebildiği için çıkmazsa hemen endişe etmeye de başlamayın.

Bu aylarda artık tanıdık ve yabancıları ayırabilen bebeğiniz, muhtemelen bazı kişilere karşı çok alıngan ve kızgın olacaktır. Eğer birinin kucağına gitmek istemiyorsa, onu bunu yapması için zorlamayın. Fakat sevip sevmeyeceğini görmek için yabancı kişiyi ona tanıtabilir, güven duymasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.