6 Yaş Çocuğu Gelişimi

6 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi10 Temmuz 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuğunuz 6 yaşına geldi ve her geçen gün biraz daha yetişkin olduğu için yaptıkları, söyledikleri, anladıkları sizi bu dönemde biraz şaşırtabilir. Artık o bebeklikteki eski şapşal hali de kalmadı ve her geçen gün biraz daha yetişkinlerin hayatına adapte olmaya başlıyor. 6 yaş çocuğu gelişimi konusunda beklemeniz gereken şeylere biraz değinmeye karar verdik.

6 yaşına gelmiş olan çocuklar artık kendi somut düşüncelerini olulşturmaya başlarlar ancak düşüncelerine duyguları oldukça hakimdir. Diğer insanlara karşı yaptığı gözlemler neticesinde çeşitli konularda sabit kararlara varma ihtimali de bu dönemde oldukça yüksektir. Fakat soyut düşünceler konusunda hala handikaplarının olması nedeniyle ona daha somut örneklemeler ile bir eğitim verilmelidir. Bilhassa subjektif düşünme tarzı nedeniyle bir anlık heyecanla kendi zararına olacak kararlar da verebilir.

Geleceğe dönük planlar yapamayan çocuğunuz, bir dönem kendini çok fazla överken, bir dönemde ise her şeyine bir kusur bulabilir. Bu dönemde ondan pek de dakik olmasını beklememek gerekiyor çünkü zaman kavramı henüz tam olarak oturmamıştır. Sayıları ise henüz yeni yeni anlamaya başlıyor.

Bu dönemde çocuğunuz çok fazla kelime öğrenmeye başlayacaktır ve kullandığı dil de giderek daha renkli bir hal almaya başlayacaktır. Bu yaşta okumayı kendi kendine söken çocukların sevecekleri kitaplar ile buluşturulmaları da yerinde olacaktır. Bunun yanında, 6 yaşının sonlarından itibaren yabancı dil öğrenmeye başlayabileceğini de belirtelim.

Arkadaşlarıyla grup halinde oyun oynayabileceği bu yaşlarda, maalesef uzun dönemli arkadaşlıklar kuramaz ve onlarla bir araya geldiğinde arkadaş olurken, ayrılmaları halinde onları pek hatırlamaz. Yakın arkadaşlarını ise karşı cins yerine kendi cinsinden seçmeye eğilimi vardır. Bunun yanında, fakir zengin ayrımı yapmadıkları halde başka sınıflardan veya mahallelerden çocuklara karşı bir tepki geliştirebilir.

Bu dönemde ilgi merkezi olmak isteyen çocuklar, çok ilgi gördüklerinde ise biraz arsız olabilirler. Dolayısıyla ona sevgi ve ilgi verirken bunun ölçütünü iyi tutturmalı, neyi yapıp yapamayacağı konusunda kesinlikle taviz verilmemeli. Kendi koyduğunuz yasaklardan taviz verecek olursanız, maalesef uzun vadede bu yasakların birer birer çiğnendiğine şahit olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.