5 Aylık Bebek Gelişimi

5 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi10 Ocak 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeklerimizin her ay yaşadıkları gelişim bizi şaşırtarak devam ediyor ve 5 aylık bebek gelişimi esnasında daha aylar önce doğmuş olan bebeğinizin ne gibi değişimler gösterdiğini farketmeniz sizi oldukça şaşırtacak. Yetişkinler olarak belli bir yaştan sonra pek de değişmemeye alışkınız ancak bebekler için değişim, gelişim ve farklılaşmak hayatın en büyük parçaları arasında yer alıyor.

5 aylık bebekler, artık hangi nesneleri istediklerini bilirler ve bu nedenle bilinçli olarak o nesnelere uzanır, ellerine alır, bunları tanıyabilmek için de genellikle ağızlarına götürürler. Dolayısıyla bu dönemde bebeklerin yakınında onların sağlığı için zararlı olabilecek maddeler ve küçük oyuncaklar pek bulundurmamak gerekiyor. Peluş oyuncaklar ve büyük, ağıza sokulamayacak nesneler oyuncak olarak daha iyi olacaklardır.

Duyma yetilerinin de gelişmiş olması sayesinde beş aylık çocukların her türlü sese karşı tepki gösterdiklerini farkedebilirsiniz. Önceki aylarda belirgin sesler çıkarmanız gerekirken artık küçük fısıltılarla bile bebeğinizin dikkatini çekebilirsiniz. Duyduğu sesleri taklit etmesi de bu döneme denk gelir ve tek tek hecelemeler yapmaya başlar.

Fiziksel olarak kontrolünü de geliştiren bebeğiniz, artık muhtemelen kendi yatağında dönebilir, oturuşunu değiştirebilir ve ayrıca ellerinden desteklediğinizde kendi ayakları üzerinde yarım yamalak da olsa durabilir. Bu hareketlerin hepsi artık kendi kaslarına hakimiyetini geliştirdiğini gösteriyor fakat henüz gerçek anlamıyla yürümesi için vakit var.

Kaslarını kontrol edebilmesi, tabii ki yüz kaslarını da kontrol edebildiği anlamına geliyor. Önceki aylarda duygularını anlamakta zorlandığınız bebeğiniz, artık üzüntü ve sevinçlerini yüzüyle daha kolay bir şekilde ifade edebildiğinden, tam olarak neleri sevdiğini ve sevmediğini anlama ihtimaliniz de var. Bilhassa biberonunu gördüğü zaman beslenme vaktinin geldiğini anlayacak ve heyecanlanacaktır.

Bu ay içerisinde artık ek gıdalara geçmek istediğinizi biliyoruz ancak pek çok bebek için yedinci aya kadar sadece anne sütü yeterli olabilmektedir. Dolayısıyla doktorunuz illa ki ek gıdalara geçmeniz gerektiğini düşünmüyorsa bebeğinize katı gıdalar vermeyin ve sadece anne sütü ile beslemeye devam edin. Bebeklerin ek gıdalardan alabilecekleri her şey zaten anne sütünde var ve anne kendi beslenmesine dikkat ettikçe bebek için de herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.