4 Yaş Sendromu Nedir, Nasıl Atlatılır

4 YAŞ SENDROMU NEDİR, NASIL ATLATILIR?

Çocuk yetiştirmenin belli dönemlerde anne babalar için oldukça zorlayıcı olduğunu biz de biliyoruz. Zira ergenlik dönemi ve bebeklik ile çocukluk arasında geçen dönemler ebeveynlerin en çok zorlandıkları zamanlar arasında yer alıyor. Her iki dönemde de çocuğun toplumsal hayata entegrasyonuna dair büyük değişiklikler ve fiziksel gelişimler ortaya çıktığı için, çocukların bazen çekilmesi oldukça zor davranışlar içerisine girmeleri de oldukça normal. Bu dönemlerden bir tanesi de 4 yaş sendromu olarak adlandırılıyor ve çocukların neredeyse her şeye hayır cevabını vermeleri, hiç bir öneriyi kabul etmemeleri olarak kendini gösteriyor.

Hayır demek yetişkinlerin zaman zaman vermek zorunda oldukları bir cevap ancak çocuklar henüz bu kelimenin anlamını net olarak öğrenmedikleri için diledikleri an hayır diyebileceklerini zannederler. Dolayısıyla canları her bir şeyi istemediğinde veya istediğinde onu bir hayır ile süsleyerek anne babaları oldukça zor bir duruma sokarlar. Bu durum ailelerin çocuklarına hiç bir şeyi kabul ettiremedikleri duygusunu uyandırdığı için uykusuz geceler de beraberinde gelir.

Lakin 4 yaş sendromu nedeniyle size bol bol hayır diyen çocuğunuzun bu konuda eğitilmesini sağlamak da yine size düşmektedir. Diğer dönemlere göre biraz daha emek gerektirmesi nedeniyle kendinizi bazen kötü hissedebilirsiniz ancak onu nelere hayır deme hakkı olduğu ve nelere uyum göstermesi gerektiği konusunda doğru şekilde yönlendirebilirseniz, dönemin bitiminde sosyal hayata biraz daha hazır bir çocuk sahibi olabilirsiniz.

Ancak bunu yaparken onun hiç bir hayır deyişini dikkate almamazlık da etmemeniz gerekiyor. Eğer herşeyde onun üstünden geçer ve kendine özel bir hayır alanı bırakmasını sağlamazsanız bu durum ilerleyen yaşlarda sosyal ilişkilerde uyumsuzluk ve düşük özgüven olarak dönecektir. Her hayır dediğine uymak da aynı şekilde fazla özgüven ve uyumsuzluk sorunlarına neden olacaktır. Dolayısıyla her iki durum arasındaki ortayı bulmak sağlıklı bir sosyal yaşama sahip çocuk yetiştirmek için en önemli noktalar arasında yer alıyor.

Bazen psikolojik sorunların da 4 yaş sendromu ile karıştırılması sebebiyle, çok ağır seyreden ve düzelecek gibi görünmeyen vakalarda çocuk psikiyatristleri ve doktorlar ile görüşmeyi de unutmamalısınız.

One Response to 4 YAŞ SENDROMU NEDİR, NASIL ATLATILIR?

  1. Nurten abur diyor ki:

    Oglum 4 yasinda asiri huy degistirdi herseyle inatlasiyor istediklerini aglayarak yaptirmaya calisiyo gercekten bende cok zorlaniyorum ister istemez benimde sinirlerim yipraniyo ne yapabilirim ogluma nasil davranabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.