4 Yaş Sendromu Nasıl Olur

4 YAŞ SENDROMU NASIL OLUR?

Çocuk sahibi olanların geçmiş senelere göre çok daha fazla deneyime sahip oldukları ve internet sayesinde inanılmaz bir bilgi kaynağına erişebildikleri bir gerçek. Lakin bu bilgi fazlalığı zaman zaman doğru bilgilerin yanında yanlış bilgilerin de ortaya çıkmasına neden oluyor. 4 yaş sendromu nasıl olur sorusuna bir cevap arayanlar ise muhtemelen her kaynaktan, her forumdan ve her anneden farklı bir cevap duyacaklardır. Bu konuya bir açıklık getirmek ve uzman psikologların sundukları resmi bilgileri sizlere aktarmayı elbette unutmadık.

Aslında 4 yaş sendromu, çocuktan çok aileleri ilgilendiren bir sendrom ve bu sendroma anne babaların girdiği bir gerçek. Bu dönemde çocuğunuzun bireysel düşünceleri çok daha baskın hale gelecektir ve sizin taleplerinizi reddedecek, karşılığında cevap vermeye başlayacaktır. Onun bu davranışı, aslında dışarıdaki dünyanın onun taleplerine ne derecede uyacağını bir test etme amaçlı denilebilir. Hatta pek çok uzman bu duruma sınırların test edilmesi gözüyle bakıyor.

Ailelere bu konuda düşen en büyük yük, çocuğun hayır taleplerine nasıl bir cevap verileceği. Eğer çocuğun her hayır deyişine uyarsanız ilerleyen senelerde çevresi ile uyumsuzluklar yaşamasına destek olursunuz ama her hayırı zorla yaptırmaya kalkarsanız, bu defa da düşük bir özgüven ve çekingenlik ile karşı karşıya kalmanız ihtimaller dahilinde.

Çünkü bizlerin olduğu kadar çocukların da hayır demeye, yani kendilerine ait bir hayır alanına ihtiyaçları var. Bu alanı ona bırakmadığınız zaman, ya hiç bir konuda söz hakkı olmadığını düşünecektir, ya da fazla alan bırakılırsa dünyanın onun için döndüğünü sanacaktır.

Dolayısıyla bu dönemde hayır denildiğinde kabul edilmesi gereken ve kabul edilmemesi gereken şeyler bir arada karşınıza çıkacaktır. İkisinin arasını tutturmak ve hangi taleplerine riayet edilmesi gerektiğini kestirmek ise siz ve çocuğunuz arasındaki iletişim sürecine bağlı. Bu nedenle her çocukta hayır cevabının karşılığı değişiklik gösteriyor.

Bu dönemde ortaya çıkmaya başlayabilecek bazı diğer ruhsal sıkıntıların 4 yaş sendromu ile karıştırılması ihtimaline karşın şüphesi olan anne babalar, uzman çocuk psikologları ve eğitmenler ile görüşebilir, çocuklarının 4 yaş sendromuna karşı neler yapabileceklerini de yine uzmanlardan kolayca öğrenebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.