4 Yaş Çocuğu Gelişimi

4 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi26 Haziran 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bu haftaya dek sizlere bebek gelişimini 3 yaş dolana kadar ay ay aktardık ancak artık bebeğiniz bebek olmaktan çıkmaya hazır ve 4 yaşına girdi bile. Bu yüzden onu artık çocuk olarak çağırmanın vakti geldi de geçiyor diyebiliriz. 4 yaş çocuk gelişimi hakkında bilmeniz gereken herşeyi sizler için araştırdık ve değerlendirdik.

3 yaş öncesi dönemin aksine 4 yaşına giren ve bilhassa onu doldurmak üzere olan çocuklar, eskisi gibi her şeyin kendi istedikleri gibi olması talebine bir son verirler ve başkalarının da kendi istedikleri şeyler olduğunu idrak etmeye başlarlar. Dolayısıyla bir şeyi yapamayacağını ve ona sahip olamayacağını belirtecek olursanız bu konuda biraz daha anlayışlı olması muhtemel diyebiliriz.

Artık sosyal hayatta da biraz daha hareketli olacaktır. Her ne kadar bu yaşlarda kızlı erkekli bir arkadaş grubundan hoşlansa da, okul dönemine girdiği zaman genel anlamda sadece kendi cinsini arkadaş olarak belleyecektir. Henüz cinsiyetler konusunda yeni yeni bilinç kazanan çocuklar, bu dönemde kendi cinslerini daha tanıdık geldiği için tercih edebiliyorlar.

Merdivenlere ve ağaçlara çıkabilen, bisiklet sürebilen, koşabilen ve kolayca yürüyebilen çocuğunuz, bu dönemde biraz da enerjik bir yapı sergileyecektir. Dolayısıyla fazla hareketli olması nedeniyle siz de biraz yorulabilirsiniz. Top oynama, tek ayak üstünde durma, yerden bir şeyler alma gibi motor becerilerde ise giderek daha da kusursuz hale gelecektir. Ancak bunların hepsinin olmasının 4. yaşın dolmasına yakın olabileceğini de unutmamalı ve ona biraz zaman tanımalısınız.

Ana motor becerilerin yanında ince motor becerileri konusunda da gelişim gösteren çocuğunuz, gözlerini ayrı ayrı kapatıp açabilir, ufak oyuncaklarla başarılı bir şekilde oynayabilir, boyama kitabını yardım almadan boyayabilir, hatta harfleri bile taklit ederek kağıda çizebilir. Soyut kavramlar konusunda da gelişim gösteren çocuğunuz, bir resim yapmadan önce resimde neyi çizeceğini de hayal edip söyleyebilir.

Konuşma becerisinin de bu dönemde artması, artık yetişkinler gibi cümleler kurmasını sağlayabilir ve dilbilgisi olarak doğru tümcelerle karşınıza çıkar. Ancak bu dönemde çok fazla soru sorması ve meraklı olması biraz başınızı ağrıtabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.