4 Aylık Bebek Gelişimi

4 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi03 Ocak 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeklerin ay ay gelişimlerinin oldukça net bir şekilde takip edilebilir olması, tabii ki anne babaların bu dönemi oldukça heyecanlı bir şekilde geçirmelerini sağlıyor. 4 aylık bebek gelişimi ise artık biraz daha kendine hakim olmaya başlayan bebeğiniz nedeniyle size oldukça ilginç gelecektir. Artık kaslarını daha kontrollü hareket ettirebilen, çevresindeki dünyanın farkına varan ve biraz daha sosyalleşmeye başlayan bebeğiniz, içinde bulunduğu insanlara yavaş yavaş uyum sağlamaya başlar.

4 aylık bebeklerde en çok dikkati çeken nokta, artık istediği şeylere kendi kendine erişmeye çalışması ve bunu başarabilmesi. Dışarıya karşı ilgisinin de bu dönemde artması, bilhassa ayna karşısında kendiyle konuşmasına neden olabilir. Bu işaretler artık hem ne istediğini bildiğini hem de sosyalleşme amacıyla bir şeylerle iletişime geçebildiğini bizlere gösteriyor.

İlk aylarda sadece ihtiyaçları için ağlamaya başlayan bebeğiniz, artık sizinle daha etkili bir şekilde iletişim kurmaya çalışarak ufaktan ufaktan gülmeye, kahkaha atmaya da başlayabilir. Her bebeğin komik bulduğu şeyler birbirinden farklı olmaktadır ancak bir defa neyi eğlenceli bulduğunu farkederseniz daha sonra onu bu şekilde eğlendirmeye devam edebilirsiniz. Bu zamanların keyfini çıkarın, çünkü ileride aynı şeylere aynı tepkileri vermeyi de bırakacaktır.

Bazı bebekler, illa ki 4. ayda olmasa da, diş çıkarmaya bu aylarda başlayabilmektedirler. Bu durum ise gaz sıkıntılarından kurtulan ebeveynlerin bu defa da diş sıkıntıları ile boğuşmalarına neden olur. Diş çıkarma dertleriyle boğuşan bebeğiniz, bu rahatsızlıktan dolayı genellikle elini ağzına götürerek dişlerinin çıkacağı bölgelerle oynar ve ağzı da sık sık sulanır. Ancak bu süreç bir ay bile devam etse daha ortada bir diş görmüyor olabilirsiniz. Zira henüz yüzeye gelmeyen dişler iç kısımda üretim aşamasındalar.

Diş çıkarma sıkıntıları her bebekte aynı şekilde ortaya çıkmaz. Bazıları bir kaç günde tam bir dişi çıkarabilirken, bazıları bir hafta süren ateş, huzursuzluk ve ağrılarla boğuşmak zorunda kalabilirler. Bu durum anne ve babadan gelen genetik mirasa göre belli olmaktadır.

Kendi kontrolünü sağlayan 4 aylık bebeğiniz, kendi organlarıyla da ufak oyunlar yaparak kendini eğlendirmesini bilir. Ancak bu dönemde kendine zarar vermesine engel olmak için onu devamlı olarak gözetim altında tutmayı unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.