34-35-36 Aylık Bebek Gelişimi

34-35-36 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi19 Haziran 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeğiniz artık 34-35-36 aylık döneme geldi yani kısacası çok yakında 3. doğum gününü kutlayacaksınız demektir. Fakat bu dönemde onlar neler beklemeniz gerektiğin bilmiyorsanız, sizler için 3. yaş bebek gelişimi konusunda bir kaç önemli bilgi derledik.

Unutmamanız gereken en önemli konu, 2. doğum gününden itibaren bebeğinizin zayıflamaya halen devam ediyor olacağı. İlk bebekliğindeki tombikliği artık kalmayacaktır ve 3. yaşının dolmasına doğru hala incelmeye devam edecektir. Belli bölgelerde belli büyümeler olurken, bazı yerlerde büyüme daha yavaş olduğu için artık yetişkinlere de daha fazla benzeyecektir. Bu nedenle ona fazla yedirmeye, kilo aldırmaya çalışmayın. Doyduğu zaman doymuş demektir.

3 yaşına gelen bebeğiniz artık bu dönemde daha sosyal bir hale gelecektir ve eskisine göre daha uyumlu bir şekilde oyun oynayacaktır. Bunun yanında gereksiz inatlara bir son verme ihtimali var ve biraz daha anlayışlı bir karaktere bürünecektir. Artık soyut kavramlara dair birazcık daha kavrama yetisi olduğu için, kim, nerede, ne gibi soruları da daha fazla soracaktır. Çünkü ona bir şey anlattığınızda anlama ve hayal etme kapasitesi de artmış olacaktır.

Kendi kıyafetlerini giyip çıkarmaya da bu dönemde başlayabilir. Motor becerilerindeki artış sebebiyle artık hareketliliği de giderek artacaktır. Zıplama, koşma, yürüme gibi işlerde eskisine göre çok daha başarılı ve yetkin olacaktır. Hatta bazen oyun oynama, diş fırçalama gibi etkinliklerde sizin yardımınıza ihtiyaç bile duymayabilir. Dolayısıyla ona kendi sorumluluklarını vermeye başlayabilirsiniz.

Genellikle 10 saat civarı bir gece uykusu uyuyan bu yaştaki çocuklar, bazen gündüz uykusu isteyebilir, bazen de istemezler. Dolayısıyla uyumayacağı zaman onu gece uykusuna zorlamayın ancak uyku istediğinde de uyutmazlık etmeyin. Bunun yanında, geceleri artık belli şeylerden korkabilir. Dolaptaki yaratık, karanlık korkusu gibi korkular uyumadan önce onu rahatsız edebilir. Bu durumda onu teselli edin ve rüyası hakkında sohbet edin. Korkularını anlamaya çalışın ancak ona bu konuda asla kızmayın.

Geceleri uyumak istemez olursa, onu geri yatağına götürün ve yatma zamanının geldiğini belirtin. Bu dönemde yatağından geri kalkıp gelen bebeklere müsamaha gösterilirse, ileride yatma saatine uymasını sağlamak çok zor olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.