31-32-33 Aylık Bebek Gelişimi

31-32-33 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi12 Haziran 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

31-32-33 aylık bebek gelişimi, artık bebeğiyle daha rahat bir şekilde iletişim kurabilen anne babaların, bebek bakımından biraz daha keyif aldıkları bir dönem haline geliyor diyebiliriz. Bu dönemde onunla birlikte çok sayıda aktivite yapabilir, bu aktivitelerden daha fazla keyif alabilirsiniz. Hem anlama hem de ilgi gösterme anlamında oldukça gelişim gösteren bebeğiniz, artık 3 yaşına da yaklaşıyor.

Oyun oynama, dans etme, el çırpma, şarkı söyleme gibi etkinliklerden hoşlanan bu aydaki bebekler, bu aktivitelere sizinle birlikte aktif olarak katılacaklardır. Bilhassa içlerinde doğuştan varolan ritim duygusu nedeniyle müziğe ilgi gösterebilen bebekler, anne babalarının dinlediği müzikleri söyleme konusunda çaba gösterebilirler. Hatta bazen müzik aleti çalmak istemeleri sebebiyle ona küçük bir org bile alabilir, müzikle ilgilenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Duyguları anlamak konusunda da gelişim göstermeye başlayan bebeğiniz, siz kızgın veya üzgün olduğunuzda bunun neden olduğunu merak etmeye başlar. Ayrıca günlük işler konusunda sizi izleyen bebeğinize ufak bir bez vererek ev işi sorumluluğunu bilmesine de yardımcı olabilirsiniz. Ona verdiğiniz ufak tefek işleri yerine getirmekte zorlanmayacaktır. Fakat bu işlerde bir hata yapması halinde ona kesinlikle kızmayın ve sadece doğrusunun nasıl olduğunu sakin bir şekilde uygulayarak gösterin.

Geçmişte hep tekil kelimeler kullanan bebeğiniz, artık çoğul kelimeleri de anlamaya başlar ve bunları kendisi de kullanabilir. Yüzlerce kelimeyi anlaması ve tanımasının yanında, başından geçen şeyleri bir şekilde sözcüklerle ifade etmesini de bilir. Dolayısıyla ona düzenli olarak kitap okumak ve bol bol sohbet etmek, kelime dağarcığının daha da gelişmesine yardımcı olacaktır.

Sosyal anlamda da daha yetenekli hale gelen bebeğiniz, başkalarına karşı ağlamaktan vazgeçebilir ve yetişkinlerin giyim kuşamına özenebilir. Fakat her ne kadar bu dönemde yetişkinleri taklit etmeyi sevse de, meslek gruplarına özenme dönemi henüz gelmedi diyebiliriz. Eğer çevresinde kendi yaşlarına yakın arkadaşları varsa, onlarla ilişkilerini geliştirebilir ve ortak oyunlar oynayabilir. Fakat hala yüksek düzeyde kıskançlığa sahip olabileceğini de unutmamak gerek.

Karakter gelişimi henüz devam ettiği için ona kız çocuğu değilse bile, evcil hayvan peluşları gibi oyuncaklar alın. Bu oyuncaklar sayesinde gerçekten canlı olmasa bile kendi içinde bir sosyallik yaşayacaktır. Hatta oyuncaklara emir verdiğini bile görebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.