28-29-30 Aylık Bebek Gelişimi

28-29-30 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi05 Haziran 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

28-29-30 aylık civarındaki bebeklerin gelişimi artık biraz daha soyut kavramları anlayabilecek hale gelmesini sağlayacaktır ve bu nedenle anne babalar bebeklerinin tepkileri, düşünceleri konusunda biraz endişeli bir hale gelebilirler. Hem renkleri anlama konusunda kabiliyetler kazanan hem de hayali arkadaşlar bile yaratabilen bebeğiniz, sizi biraz telaşa düşürebilir. Bilhassa çevresinde oyun oynayabileceği yaşıtlar bulunmayan bebekler, maalesef kendi kendilerine bir oyun arkadaşı ve suç ortağı yaratmak için bu tip bilinçsiz şeyler yapabiliyorlar fakat pek çok çocuğun sanal arkadaşı altı yaşına gelmeden ortadan kaybolmaktadır.

Bu yaşlardaki bebeklerin hayal ve gerçek dünyaları arasındaki çizgiler, yetişkinlerde olduğu kadar belirgin değildir ve pek çok durumda ikisi arasındaki farkı pek anlayamazlar. Kötü bir iş yaptığı zaman aslında onu yapmadığını söyleyebilir çünkü kendi kafasında o kötü işi yapmamış olması gerektiğini düşünür. Ona bu durumda kızmak yerine, yaptığı şeyi anlaması yönünde sakince davranırsanız, gerçek ile hayal arasındaki farkı biraz daha kolay anlayacaktır.

Kiminle konuştuğuna göre artık konuşmasını da değiştirmeye başlayacaktır. Size ve diğer yetişkinlere karşı daha farklı bir dil kullanırken, küçük çocuklarla konuşurken biraz daha basit bir dil kullanma eğiliminde olacaktır. Dolayısıyla artık çevresini algılarken insanları tartmaya başladığını da görebilirsiniz.

Bu yaşlarda artık çocuğunuz kendi kıyafetlerini çıkarıp giymeye başlayabilir, yemek yerken kendi ihtiyaçlarını kendisi görebilir ve günlük hayatında istediği bazı şeyleri sizden yardım almadan yapabilir. Özellikle ayakkabıdan pek hoşlanmayan bebekler, bu yaşlarda sık sık onları ayaklarından çıkarmaktan çekinmeyeceklerdir.

Pek çok anne baba, maalesef bebeklerinin bu yaşlarda ortalığı çok dağıtmasına izin verir ve dağıtmanın ardından da etrafı kendisi toparlamaya çalışır. Halbuki ona verdiğiniz bu özgürlüğün bir de bedelinin olduğunu öğrenmesi şart olduğundan, etrafı dağıtmasına izin verdikten sonra, toplanmasını da onunla birlikte yapmalısınız. Böylece yaptığı işlerin bir sonucu ve sorumluluğu olduğunu her zaman aklında tutacaktır.

Bu yaşlarda kelime kapasitesinin de hızlı bir şekilde artması ve daha karışık cümleler kurmak için çaba göstermesi, biraz da anne babanın onunla sohbet etmesine bağlı. Eğer çocuğunuzla sohbet etmiyorsanız, kelime haznesinin de yeterince gelişmeyeceğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.