25-26-27 Aylık Bebek Gelişimi

25-26-27 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi29 Mayıs 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeklerin ilk 2 yaşından sonraki gelişim süreçlerinde başlardaki haline göre biraz daha yavaş bir gelişime devam edeceğini siz de farkedeceksiniz. Dolayısıyla artık her ayı tek tek yazmak yerine üçer aylık dönemler halinde onun gelişimini takip etmek biraz daha mantıklı hale geliyor. 25-26-27 aylık bebek gelişimi hakkında yazdıklarımızı okuyarak ondan neler beklemeniz gerektiği hususunda bilgi alabilirsiniz.

Çocuğunuzda bu yaşlarda en çok dikkat etmeniz gereken nokta, giderek biraz daha incelecek olması. Vücut uzuvlarının çok daha hızlı bir şekilde büyümesi nedeniyle kilosu vücuduna dağılacaktır ve bu yüzden telaş etmeyin. Bazı anne babalar, çocuğu zayıfladığı için ona daha fazla yedirmeye çalışıyorlar fakat bu esnada obezitenin de temellerini atıyorlar. Unutmayın, şişman olmak zayıf olmaktan daha zararlı ve bu yüzden ona zorla kilo aldırmaya çalışmayın.

Artık kolayca yürüyebilen ve koşabilen çocuğunuz, yeri geldiğinde zıplama ve top oynama gibi hareketlerde de bulunabilir. Kendine zarar vereceği bir yerde değilse onu bu konuda engellemeyin ve kendi becerilerini keşfetmesi için izin verin. Bu yaşlarda artık diş fırçalama, el yıkama gibi bazı basit temizlik işlevlerini de yerine getirebilir hale gelecektir.

Konuşma kabiliyetleri de biraz daha iyi hale gelen bebeğiniz, ikişer kelimelik cümleler kuracaktır ancak bunları anlamak bazen imkansız olabilir. 4 yaşına kadar her dediğini anlamayacağınızı unutmayın. Artık konsantrasyonunu daha uzun süre koruyabilmesi ve oyuncaklarıyla daha bilinçli, daha derin bir şekilde oynaması sizin işinizi de biraz rahatlatabilir.

Nesnelerin fiziksel görünümlerine göre onları ayırabilme kabiliyeti de bu zamanlarda gelişecektir. Artık elma ile armutu ayırabilir, hayvanlı oyuncaklar ile topları birbirinden farklı yerlere koyabilir, onları kendi kafasına göre kategorize edebilir. Lakin güzel, çirkin, ağır, hafif gibi soyut kavramlar üzerinden ilerleyen kategorizasyonları algılayamaz çünkü beyni henüz bunları algılayabilecek düzeyde çalışmıyor.

Kendi cinsiyetini ve karşı cinsiyeti artık keşfetmeye başlayabilir ancak bu süreçte zaman zaman karşı cinse ait davranışlar sergilemesi de mümkün. Çünkü kendini keşfetmeye başlıyor ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu deneyerek öğrenmeye çalışıyor diyebiliriz. Genellikle anne veya babayı taklit dönemi de bu şekilde başlamakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.