24 Aylık Bebek Gelişimi

24 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi22 Mayıs 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeğiniz 24 aylık oldu yani artık 2 yaşında! Elbette 24 aylık bebek gelişimi hakkında da bir şeyler okuma ihtiyacı hissetiğinize eminiz. Dolayısıyla onun doğum gününü kutladığınız şu günlerde bebeğinizin nasıl bir gelişim süreci içerisinde olacağına kısaca bir değinelim.

2 yaşının ardından artık bebeğinizin fiziksel özellikleri biraz değişime uğramış olacak veya kısa süre sonra uğrayacak. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise vücudundaki o tombik kıvrımların yok olmuş olması ve biraz daha incelmesi. Bunun yanında, kafa boyutu de vücudunun geri kalanına oranla biraz daha yetişkinlere yakın bir hale gelecektir ve kafanın fiziksel gelişimi yavaşlayacaktır. Artık uzuvlarının biraz daha fazla uzama vakti geldi ve bebek göbeği de yavaş yavaş erimiş olmalı.

Bazen bu yaşlarda bebeğin daha az besin tüketmesi anne babaları korkutabiliyor ancak onu bu konuda zorlamayın. Zira kalori ihtiyacı olduğunda zaten kendi kendine yemeğe saldıracaktır. Fakat sunduğunuz besinlerin sağlıklı ve besleyici olmaları gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Kendi kendine bir şeyler yapma konusunda çok hevesli olan 24 aylık bebekler, buna izin vermediğinizde öfke krizlerine girebilirler ve sabretmekte zorlanabilirler. Ayrıca henüz paylaşma duyguları da tam anlamıyla gelişmediğinden bazı şeylerde size karşı bile bencil olabilirler. Fiziksel hareketliliklerinin çok artması nedeniyle biraz başınızı ağrıtabilirler çünkü bu süreçte kendilerini sağa sola vurarak biraz zarar göreceklerdir.

Eğer ona örnek olursanız dişlerini fırçalayabilir ve eğitirseniz tuvaletini de kendi yapmaya başlayabilir. Fakat tuvalet eğitimi konusunda aşırı baskıcı olmaktan da kaçınmanız gerekiyor. Her ne kadar konuşmaları detaylıca anlayabilecek bir kapasiteye erişse de, henüz tam anlamıyla konuşamaz ve genellikle bir veya iki kelimelik cümlelerle iletişim kurmaya çalışır.

Bu yaşa gelen bebekler artık çevrelerindeki dünyayı anlama konusunda fiziksel ve duygusal belirtilere ek olarak, düşün ve fikir dünyasına da giriş yapabilirler fakat bunun çok kompleks bir şey olduğunu da düşünmeyin. Lakin kendi düşüncelerini oluşturmaya başladığının da farkında olun. Yani ona söylediğiniz şeyler ve davranışlarınız artık onda etki yaratabilecek düzeye gelecektir.

Onun bu dünyasını zenginleştirmek için ona kitap okuyabilir, kitaptaki resimler ile hikayeleri birleştirebilirsiniz. Böylelikle hem dil gelişimi daha iyi düzeye gelecektir hem de düşünce dünyasına biraz daha renk gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.