23 Aylık Bebek Gelişimi

23 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi15 Mayıs 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeğiniz 23 aylık oldu ve her geçen gün gelişimi giderek hızlanarak devam ediyor diyebiliriz. Özellikle de dil becerileri konusunda giderek yetkin hale gelen bebekler, bu zamanlarda her gün çok sayıda yeni kelime öğrenebilir ve sizin verdiğiniz komutlara, isteklere yanıt verebilir. Bunun yanında, sizin kullandığınız kelimeleri tekrar etme eğilimi olan bebeğiniz, bazen şarkılara bile eşlik edebilir.

23 aylıktan itibaren bebeklerin daha da meraklı bir hale geldiklerini de itiraf etmek gerek. Bu zamanlarda bebeğiniz artık gördüğü her şeye çok meraklı olacaktır ve bulduğu her şeye karşı bir dokunma, inceleme ihtiyacı hissedecek, hatta bunları size gösterip duracaktır. Bu dönemde onun bu merak duygusunu sakın törpülemeye çalışmayın ve çevresini incelemesine izin verin. Lakin etrafa zarar verecek eylemlerde bulunursa onu uyarmalısınız.

Zihinsel olarak hızlı gelişimine karşın, artık fiziksel olarak daha yavaş bir gelişim içerisinde olacak. Bir kaç ay sonra ona artık bebek değil çocuk demek gerekecek ve bu nedenle sahip olduğu bebek göbeği de muhtemelen şu sıralarda ortadan kalkmaya başlayacaktır.

Hareketliliğinin de oldukça artmış olması sayesinde merdiven çıkma, tırmanma, yürüme ve koşma gibi davranışları daha sorunsuz ve rahat bir şekilde yapmaya başlayacaktır. Eğer ona 3 tekerlekli bir bisiklet alırsanız, bisikletini bile rahatça kullanmaya başladığını görebilirsiniz fakat pedal çevirmeyi öğrenmesi için biraz göstermeniz gerekebilir.

Süt dişlerinin bir kısmının çıkmış olmasına karşın bebeğiniz hala yeterince iyi bir besin öğütme kapasitesine sahip değil. Bu yüzden ona çok büyük lokmalar vermeyin ve mümkün mertebe küçük parçalarla beslenmesini sağlayın. Sık sık nefes borularına bir şey kaçırma huyları bu aylarda ortaya çıkar ve tehlikeli bir şekilde bir şeyi nefes borusuna kaçırdığında bir an önce onu ters çevirerek nazik bir şekilde boğazındakini çıkarmasını sağlayın. Lakin ciddi vakalarda hemen doktora ulaşmak da gerekebilir.

Kutlama ve doğum günü etkinlikleri gibi şeylerin çok abartı olmaması gerektiğini unutmayın. Anne babalar genellikle bu tip kutlamaları fazla abartmaya meyillidirler ancak çok kalabalık bir ortam, çok fazla ışık ve gürültü, bebeğinizin rahatsız olmasına neden olacaktır. Unutmayın, bu kutlama sizin için değil onun için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.