22 Aylık Bebek Gelişimi

22 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi08 Mayıs 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeğinizin gelişimi hızla devam ediyor ve 2 yaşını doldurmasına sadece 2 ay kaldı. Dolayısıyla 22 aylık bebeklerden beklentiler de artıyor ancak aileler bazen ondan neler beklemeleri gerektiğini bilmedikleri için şaşkınlığa uğrayabiliyorlar. Sizler için 22 aylık bebek gelişimi hakkında beklemeniz gereken şeylere biraz değinmeye karar verdik.

Bu yaşlardaki bebeklerin artık macera duygusu biraz gelişmiştir ve daha önce yapmadığı şeyleri yapmak isterler. Fakat bunu yapamadıkları zaman sinirlendiğini ve huysuz bir hale geldiğini farkedeceksiniz. Bir süre bekledikten sonra hala yapamıyorsa, ona yardım edeceğinizi söyleyebilirsiniz.

Artık sizden sürekli olarak ilgi bekleyen ve onunla birlikte olmanızı isteyen bebeğiniz, ev işi yaparken, telefondayken, başkalarıyla konuşurken size rahatsız olduğunu gösterebilir. Fakat bunun üstesinden gelmek için ara ara ona ilgi göstermeyi ve onu unutmadığınızı belli etmeyi unutmayın. Bekle, bir kaç dakika gibi kavramları kullanmak da işe yaramayacak çünkü henüz zamanın ne olduğunu anlayabilecek kapasitede değil.

Çok fazla yemek seçen çocuklara yeni yemekler sevdirmek için en ideal dönem de bu aralık. Fakat daha önce bir yemeği sevmediyse, o yemeği biraz daha farklı şekilde hazırlayarak denemesini sağlayabilirsiniz. Bu dönemde sadece sevdiği şeyleri hazırlamanız, ilerde işinizi zorlaştıracaktır çünkü gelecekte yeni tatlara alışmasını sağlamak belli bir yaşa gelene kadar imkansız.

Sizi taklit etme davranışlarına devam eden çocuğunuzu engellemeye çalışmayın. Sizin kullandığınız eşyaları kullanarak kendi kendine oyun yaratacak, hatta ev işi yapmaya çalışacaktır. Bir iş yapmaya başladığında, bu işin ne olduğunu ona anlatarak onu daha da heveslendirebilirsiniz. Bu dönemdeki çocukların etrafında bir iki yaş büyük başka çocukların olması genellikle bebeğinizin gözlem yeteneklerinin artmasını sağlayacaktır ve onu motive edecektir.

Onu artık beşikten çıkarma vakti de geldi. Ancak bazı çocuklar çok hevesli bir şekilde yatağa geçmek isterken, bazıları da beşiklerine bağlılık gösterebilirler. Bu geçiş dönemini önemli olayların olmadığı bir döneme denk getirerek onu daha sakin tutmayı deneyebilirsiniz. Fakat çok hareketli çocukların yataktan düşmeleri mümkün olduğu için, yatağın yanlarına yere yorgan sererek kazalara engel olabilirsiniz.

Oyuncak seçimlerinde ise mesleki oyuncaklar seçebilir ve böylece mesleklere giriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Doktor, itfaiyeci, tamir setleri gibi setler, işleri ayırt etmesine yardımcı olacaktır. Müzikten hoşlanan bebekler için oyuncak orglar alabilir, hamura başlayarak şekiller oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.