20 Yaş Dişleri Çekilmeli mi

20 YAŞ DİŞLERİ ÇEKİLMELİ Mİ?

Yayın Tarihi14 Mart 2018 | ESTETİK CERRAHİ

20 yaş dişleri maalesef günlük hayat kalitemizi ciddi anlamda düşürüyorlar çünkü modern insanın bu dişlere pek ihtiyacı olmadığından dolayı çene yapısı giderek küçülüyor ve bu da 20’lik dişlere pek bir yer bırakmıyor. Dolayısıyla pek çok kişide bu dişlerin çıkabileceği bir boşluk olmuyor ve dişler içeri gömülü kaldıkları için sıkıntı yaratıyorlar. Ayrıca ilk çürüyen dişler 20’lik dişler oldukları için genellikle herkes onları bir şekilde çektirmek zorunda kalıyor. Biz de bu nedenle 20 yaş dişleri çekilmeli mi sorusuna bir cevap bulmaya çalıştık.

20’lik dişler en arkada oldukları için diş fırçalama sırasında onlara azami dikkat göstermek gerekiyor ve bakımları iyi yapılmadığı zaman hem kendileri çürüyorlar hem de çevrelerindeki dişleri de çürütüyorlar. Dolayısıyla bu dişlerdeki çürükleri erkenden farkedebilmek için düzenli diş kontrolleri yaptırmak önemli. Eğer herhangi bir çürük görülürse dişin dolgu yerine çekilmesi de önemli çünkü en arkadaki bu dişler ileride tekrar çürüyecek olurlarsa çok uzun bir mücadele gerekebiliyor.

Bazı kişilerde ise 20’lik dişler çıkarlar ancak tam anlamıyla çıkmazlar ve bu yüzden diş etlerinin altında boşluklar kalır. Bu boşluklar ise bir süre sonra yemek artıkları ile dolarak bakterilerin enfeksiyonuna açık hale gelirler. Dolayısıyla burada oluşan bir enfeksiyon ağızın diğer bölgelerine yayılabilir ve hatta lenf sistemi vasıtasıyla boyun bölgesine kadar geniş bir enfeksiyon yayılması bile görülebilir. Haliyle enfeksiyon halinde 20 yaş dişleri çekilmeli.

Ayrıca 20’lik dişlerin yer darlığından ötürü diğer dişlere baskı yaparak onlara zarar vermesi, ön taraftaki dişlerin çapraşık kalmasına neden olması da mümkün. Bu tip durumlar henüz dişlerin yapısını bozmadan 20’lik dişleri ortadan kaldırmak genellikle daha etkili oluyor ancak diğer dişlere zarar geldiyse bile 20’lik dişleri çektikten sonra düzeltme tedavilerine başlamak güzel sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır.

Bazı vakalarda ise tam çıkmamış 20 yaş dişlerinin çevresinde bir kist oluşabiliyor ve bu kist bir süre sonra tümörleşme eğilimine girebiliyor. Dolayısıyla düzenli kontrollerde diş çevresindeki kist oluşumu da dikkatle gözlenmelidir.

Bu dişlerin çekilip çekilmemesi gerektiğine dair son kararı doktorunuz verecektir ancak pek çok kişi sadece önlem olarak yirmilik dişlerinin çekilmesini de isteyebiliyor. Burada karar size ve doktorunuzla aranızdaki iletişime kalıyor. Olası problemleri önlemek için pek de işe yaramayan bu dişlerin çektirilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.