20 Aylık Bebek Gelişimi

20 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi24 Nisan 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeğiniz artık 20 aylık oldu ve siz de tabii ki onun gelişimini aylar boyunca gördüğünüz için, daha önünüzde sizi şaşırtacak çok sayıda sürpriz olduğunu da bilmelisiniz. Zira bebeklerin gelişim süreci ilk bir kaç yaş boyunca çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve bu nedenle anne babalar bebeklerinin ne kadar büyük bir değişim içerisine girdiğini kolaylıkla farkedebiliyorlar. Sizler için 20 aylık bebek gelişiminde neler beklemeniz gerektiğinden biraz bahsettik.

Bebeklerin 20 aylık olduklarında artık sizin işlerinizin içerisine biraz burunlarını sokmayı sevdiklerini söyleyebiliriz. Çünkü sizin davranışlarınızı, rutinlerinizi ve yaptığınız işleri gözlemlemeyi seven bebekler, bu dönemde bu işlerin aynılarını da yapmak istiyorlar. Onu mutlu etmek için tek yapmanız gereken küçük görevler vermek ve bunları yapmasını sağlamak. Örneğin, elbiseleri birer parça halinde ona verebilir, sepete götürmesini rica edebilirsiniz. Lakin zaman zaman hoşuna gitmeyen şeylerde öfke krizlerine ve sinirli hallere girebileceğini de unutmayın.

Çocuklar henüz bu dönemde paylaşma ve paylaşım ruhunu öğrenmiş değillerdir ve 3 yaşına kadar da pek paylaşımcı bir ruha sahip olmazlar. Bu nedenle oyuncaklarını, kıyafetlerini, eşyalarını başka çocuklar veya sizinle paylaşacaklarını düşünmeyin. Bu dönemde neredeyse herşeyi kendine ait olarak gören bebekler, siz bir şeyleri onunla paylaşmaya ve bunu belli etmeye başladıkça paylaşım konusunda fikirler edinmeye başlayacaklardır. Ancak sadece kendisine ait olan eşyalarının olmasına da izin vermelisiniz.

Eğer bebekler arasında az yaş farkı varsa, birbirlerini kıskandıklarına da şahit olabilirsiniz. Yaş farkı açıldıkça bu kıskançlık durumu yerini abi-abla-kardeş ilişkisine bırakacaktır fakat büyük olan kardeşin paylaşımı şimdiye dek öğrenmiş olması mümkün olduğundan ona küçük kardeşi ile ilişki kurmasında yol göstermeye çalışın.

Bebeğinizin şımarmaması için artık ona doğru şekilde davranma vaktiniz de geldi. Her ne kadar günümüzdeki aileler benim çocuğum ne isterse ne yaparsa haklıdır felsefesine göre hareket edip onları şımartsalar da, en azından bir kaç yıl boyunca çocuğunuz için mantıklı kurallar koymanız gerektiğini unutmamalısınız. Belli kurallar çerçevesinde hareket etmesi, her aklına geleni yapamayacağı konusunda fikir oluşturacaktır ancak hem siz hem de diğer insanlar bu kuralların yıkılmasına müsaade etmemeli, yanlış şeyler yaptığında bunu bir komiklik veya sevimlilik olarak görmemeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.