2. Hafta Hamilelik Belirtileri

2. Hafta Hamilelik Belirtileri

Gebelik için çaba gösteren anne baba adayları için en önemli anlar ilk haftalardır çünkü gebelik haberinin gelmesi bu sıralarda gerçekleşir. Ancak hamileliğin ilk 4 haftasında onu tespit etmek oldukça zordur ve pek çok ailenin hamileliğin farkına varması genellikle 3. veya 4. haftayı bulur. Dolayısıyla 2. hafta gebelik belirtileri hakkında bir şeyler yazdık ancak bunları fark etmemeniz veya hiç bir değişiklik meydana gelmemesi de mümkün. Hevesle gebeliği bekliyorsanız kesin tanının koyulabilmesi için bir iki hafta daha beklemeniz gerekebilir.

2. haftada gebeliği anlamanın en iyi yolu elbette gecikmiş olan adeti farketmektir ancak ilişkiye girdiğiniz zamana göre bu gecikmenin vakti de değişebiliyor. Eğer tam yumurtlama gününde ilişkiye girdiyseniz reglinizin gecikmesinin belirtileri ilerleyen haftaları bulacaktır ancak biraz daha eski bir yumurtanın rahimde bulunduğu tarihlerde ilişkiye girdiyseniz 2. haftada regl gecikmesini farketmeniz mümkündür. Dolayısıyla hamileliğiniz için adet düzeninizi kesinlikle takip etmeyi unutmayın.

Bu dönemde kan testlerinde yahut evde kullanılan idrar testlerinde gebeliği fark etmemek mümkün. Zira bu testler beta-HCG adı verilen bir hormonun kandaki düzeyini ölçerek bilgi veriyorlar ve sizde bu hormonun 2. haftada henüz dikkat çekmeyecek düzeylerde olması mümkün. Dolayısıyla hormon düzeylerini ölçerek yapılan testler bu aşamada hala yetersiz kalabilirler.

2. hafta sırasında dikkatinizi çekebilecek bazı değişiklikleri ise kısaca bir listelemek gerekli ancak bu değişimleri fark etmeniz çok zor olabilir veya değişimler illa ki gebeliğe işaret de olmayabilirler.

  • Göğüslerde yaşanan hassasiyetler
  • Vücut ısısında sürekli hale gelen artış
  • Libido artışı ve daha fazla cinsel ilişki ihtiyacı
  • Vajina sıvısı miktarındaki artış ve kalitesindeki değişim
  • Rahim bölgesinde ufak ağrı ve sızılar
  • Değişen ruh hali

Bebeğiniz bu aşamada henüz bir bebek halinde değil, rahim içerisine yerleşmiş bir hücre topluluğu biçiminde varlığını sürdürüyor. Embriyo olarak adlandırılan bu dönemde hücrelerin adedi artacak, ardından bu parça ikiye bölünerek bir kısmı bebeği oluştururken bir kısmı plasentayı oluşturacak. İkinci haftada bebeği oluşturacak hücreler henüz plasentadan beslenmiyorlar ve oldukça ilkel bir kan bağlantısı ile annenin bedenine doğrudan bağlılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.