2 Aylık Bebek Gelişimi

2 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi15 Aralık 2015 | EĞİTİM

Bebeklerin oldukça hızlı bir gelişim süreci içerisinde olmaları tabii ki anne babaların da kafasını karıştırıyor ve her ay yepyeni bir bebekle karşı karşıya olmalarına neden oluyor. Zira bebeklerin ilk 1 sene içerisinde yaşadıkları fiziksel ve zihinsel gelişim muazzam bir şekilde ilerliyor. Bu durum ise ihtiyaçları neredeyse her ay değişen bir bebekle karşı karşıya kalmamıza neden oluyor. 2 aylık bebek gelişimi üzerine biraz konuşmaya karar verdik ve böylece bebeğinizin ihtiyaçlarını daha hızlı bir şekilde anlama imkanınız olacaktır.

İkinci aya gelen bebeklerin, artık kısmen dış uyaranları daha iyi anlamaya başladıklarını ve kişilerin yüzlerini yahut seslerini tanıdıklarını söylemek mümkün. Dolayısıyla biraz daha sosyal bir yapıya bürünen bebeğiniz, sadece dışarıyı anlamakla kalmayacaktır, aynı zamanda mutluluk ve kızgınlık gibi duygularını ifade etmekte daha başarılı olacaktır. Yani artık onunla biraz daha sosyal bir ilişki içerisine girebileceksiniz ve minik oyunlar oynamanız imkanı doğacak.

Ayrıca 2 aylık bebeklerde artık sinir sisteminin gelişimi biraz daha tamamlanmıştır ve bu nedenle hem başlarını biraz daha iyi şekilde kontrol edebilir, hem de ellerini daha etkili bir şekilde bir şeyleri tutmak için kullanabilirler. İlk aylarda görülen sıçrama, titreme gibi hareketler de kas kontrolünün artmasıyla birlikte oldukça azalır.

Bu dönemde çocuğunuzun birinci karma aşıları için de zaman geldi demektir. Elbette hem genel bir kontrolden geçmesi hem de aşılarını olması sağlığı için çok mühim. Pek çok kişi aşı yapmanın çocuklarda otizme sebep olduğuna inandığından aşılamayı atlayabiliyor ancak geçtiğimiz senelerde sizlere bu durumun tamamen yalan bir araştırma sonucunda halka sunulduğunu anlatmıştık. Bu nedenle çocuğunuzun aşılarını kesinlikle atlamamanızı öneriyoruz.

Bebeğiniz iki aylıkken herhangi bir mamaya ihtiyaç duymayacaktır ve anne sütü yeterli olacaktır. Ancak artık iki göğsünüzü birden kullanmanız da gerekebilir. Bunun yanında yeterli sütü olmayan annelerin çocuklarını mama ile desteklemeleri de gerekebilir. Bebeğinizin doktorundan mama seçimi ve miktarı konusunda destek almayı unutmamalısınız. Ayrıca bu dönemde emziren anneler, kafalarına göre ilaç kullanmamalı, başka bir doktor ilaç yazacaksa da onları emzirdikleri konusunda uyarmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.