19 Aylık Bebek Gelişimi

19 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi17 Nisan 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

19 aylık bebeğiniz gelişimini sürdürüyor ve her ay sizi şaşırtmaya devam ediyor. Korkmayın, sizi şaşırtmaya bir süre daha devam edecek ve bu nedenle hangi aylarda neler beklemeniz gerektiğini sizler için yazmaya devam edeceğiz. Dilerseniz hemen 19 aylık bebek gelişimi hakkında bilmeniz gerekenlere bir göz atalım.

Bu aylarda bebeklerin en çok gösterdikleri davranışlar arasında inat etmek bulunuyor ve bu yüzden anne babalar oldukça zorluk çekiyorlar. Yemekten tutun da uyumaya kadar neredeyse her konuda inat edebilen ve sizin önerilerinizi reddeden bebekler, bazen ne yaparsanız yapın ikna edilmiyorlar. Ancak bunu aşmanın en iyi yollarından bir tanesi, yapması gereken şeyleri birer rutin haline getirmek ve bu konuda asla taviz vermemek. Verdiğiniz tavizler gelecekte daha fazla inat olarak geri dönecektir.

Tuvalet eğitimi bazı çocuklarda 3 yaşa kadar gecikebiliyor ancak çocuğunuz bu eğitime hazırsa çok fazla geciktirmenin de anlamı yok. Eğer kaka ve çiş gibi kelimelerin ne olduğunu biliyor, altındaki bezin hissiyatından rahatsız oluyor ve bir iki saat kadar altına bir şey yapmadan dolaşabiliyorsa, tuvalet eğitimine başlanabilir ancak onu zorlamadan bu iş gerçekleştirilmeli. Özellikle de hala beş dakika kadar sabit oturabilecek sabrı yoksa çok uğraşmamak gerekiyor. Eğer hazır olduğunu düşünüyorsanız ona bir oturak alabilir ve eğitime başlayabilirsiniz.

Bebeğinizin bu yaşlarda artık yürümeye başlaması, kendi kıyafetlerini giymek istemesi ve bilhassa da derdini konuşarak anlatmaya çalışması, onun için çok önemli. Ancak bu konuda yaşadığı sorunlar ve karşılaştığı engeller, onu öfke ve sinir krizlerine sürükleyebiliyor. Bilhassa ebeveynlerin çocuğun dilini anlamakta zorlanması ancak onun kendini açıkça ifade ettiğini düşünmesi, maalesef bu krizleri tetikleyebiliyor. Bu öfke krizlerini engellemenin en kolay yollarından bir tanesi, günlük rutinlerine devam etmek ve dikkatini çekecek sorular sorarak sakinleşmesini sağlamak. Kendine zarar verebilecek şeyleri de ortalıktan kaldırmayı unutmayın.

Bu dönemde çocuklar genellikle ısırma ve vurma eğilimleri gösterirler. Özellikle de yaşıtları ile oyun oynarken bu davranışlar daha da belirgin hale gelebilir. Aileler ise bu noktada genelde hata yapar ve çocuk işte diye düşünerek ona gülümser, sakinleştirici tonlarda konuşmaya çalışırlar. Halbuki kararlı ancak sinirli olmayan bir tepki ile bunun yanlış olduğunu ona belirtebilir, hayır ve dur emirlerini anlaması için onu koşullandırabilirsiniz. Yaptığı kötü davranışlarda onu cesaretlendirmekten kesinlikle uzak durun.

Elbette su ve top ile oynamak bu dönemde en dikkat çekici eylemler arasında. Eğer balkonunuzda yeriniz varsa, renklendirilmiş su ve hafif bir top ile keyifli vakitler geçirmesini sağlayabilirsiniz. Tabii ki balkonda gerekli güvenlik önlemlerini almayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.