18 Yaşından Önce Estetik Yapılır mı

18 YAŞINDAN ÖNCE ESTETİK YAPILIR MI?

Yayın Tarihi06 Ekim 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Estetik operasyonlar günümüzde fiziksel görünümünden şikayetçi olanların en çok başvurdukları seçenekler arasında yer alıyor çünkü bazı durumlarda ameliyat olmadan istenen görünümü yakalamak mümkün olmuyor. Kilo problemlerinin üstesinden gelmek için kilo vermek mümkünken, çeşitli kemiklerdeki şekil bozuklukları, sarkmalar veya inatçı yağ kitleleri ile mücadele maalesef o kadar da kolay değil. Dolayısıyla 18 yaşından önce estetik yapılır mı sorusu, gelişme döneminde olan kızlar ve erkekler tarafından sıklıkla soruluyor.

Günümüzde gençlerin estetik talepleri 13 yaşa kadar inmiş durumda ve bu nedenle hem uzmanlar hem de aileler bazen sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Zira henüz ergenlik dönemini tamamlamamış bireylerin fiziksel gelişimleri durmamıştır ve dokuları, kemikleri, organları gelişim halindedir. Bu nedenle çeşitli bölgelerde yapılabilecek olan estetik işlemler, sonrasında boşa gidebilirler yahut normal gelişim düzeyine etki edebilirler. Örneğin 18 yaştan önce göğüslere yapılabilecek herhangi bir müdahale, maalesef göğüsler gelişimlerini tamamladıklarında kötü bir görünüme sebep olacaktır.

Bunun yanında uzmanlar gençlerin çok hızlı fikir değiştirmeleri sebebiyle hayal kırıklıkları yaşadıklarını da belirtiyorlar. 2 sene önce çok büyük bir istekle bir estetik operasyon geçiren bir genç birey, 2 sene sonra bu operasyonun pişmanlığını yaşıyor ve pek çok estetik operasyonun geri dönüşümsüz olması nedeniyle ömür boyu bu istemediği konuyu kabullenmek zorunda kalıyor.

Lakin bazı durumlarda estetik operasyonların yapılmasına sıcak bakan uzmanlar da mevcut. Bunun sebebi, çeşitli kazalar, gelişim bozuklukları, hormonal problemler neticesinde ortaya çıkabilen kötü görüntülerin bireylerin hayatlarının kalitesini bozabilecek düzeyde olabilmeleri. Çok garip burun yapısı, aşırı kepçe kulaklar, aşırı ve yaşa uygun olmayan boyuttaki büyük göğüsler, erkeklerde meme büyümesi, kazalar sonucunda oluşan fiziksel bozukluklar gibi durumlarda, ailenin de onayının alınması ile birlikte estetik cerrahi yöntemler kullanılabiliyorlar.

Dolayısıyla, 18 yaştan önce yapılan estetik operasyonlarda, fiziksel görünümün bireylerin ruhsal sağlığını ve sosyal hayatını etkileyecek derecede ciddi bir problem haline gelmiş olması gerekiyor. Estetik uzmanları bu tip vakalar haricinde burun küçültme, meme büyütme, liposuction ve diğer operasyonları gerçekleştirmekten sakınıyorlar. Bazı ülkelerde ise bazı estetik operasyonların 18 yaş altına uygulanmaları yasalar ile yasaklanmış durumda.

One Response to 18 YAŞINDAN ÖNCE ESTETİK YAPILIR MI?

  1. Modarazzi diyor ki:

    Oldukça çok faydalı bir yazı olmuş, kaleminize ve yüreğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.