18 Yaş Çocuğu Gelişimi

18 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi02 Ekim 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

18 yaşına gelmiş bireylere artık çocuk dememek gerekiyor ve bu nedenle çocuk gelişimi serimizi de 18 yaş ile birlikte sona erdiriyoruz. Bu dönemden sonra çocuğunuz artık bir yetişkin haline gelmiş demektir ve ona çocuk gibi davranmak hem karakter gelişimi hem de sizinle ilişkisi anlamında fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle 18 yaş çocuğu gelişimi konusunda en dikkatinizi çekecek noktaları sizler için değerlendirerek neler beklemeniz gerektiğine dair bir kaç çıkarımda bulunacağız.

18 yaşındaki çocuklar artık fiziksel gelişimlerini tamamlamışlardır ve onlardan daha fazla bir gelişim beklemek doğru değildir. Her ne kadar burun, kulaklar gibi organlar biz ölene kadar büyümeye devam etseler de 18 yaştan sonra bunlar haricinde bir değişim mümkün olmayacaktır. Fakat ilerleyen yaşlarda bir miktar kilo alımı olabilir çünkü bu yaşlardan sonra giderek metabolizma hızı düşecektir ve vücut yağ birikimine müsait hale gelecektir.

Bu dönemde çocuğunuzun sizinle olan çatışmaları biraz azalacaktır ve ilişkiler realist bir tabana oturacaktır. Zira kişilik gelişiminin tamamlanmış olması nedeniyle ne zaman ne istediğini bilecektir ancak bu dönemde çocuğu baskı altına almaya çalışmak hala çatışmaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Karşı cinse olan ilgi bu süreçte de devam etmektedir ancak eskisi gibi kısa vadeli bir bakış açısı yerine çocuğunuz karşı cins ile uzun vadeli bir ilişki planı içerisinde de olabilir.

Karşı cinse olan bu uzun vadeli ilgi, maalesef çocuğunuzun günlük dertlerinin bir parçası olacaktır ve bu nedenle eğitim hayatında başarısızlıklar yaşaması da muhtemel. Bilhassa yakın bir arkadaş çevresi yoksa ve kendine uygun dostlara sahip değilse, bu sorunların üstesinden gelmek için kendini çaresiz hissedebilir. Kız çocuklarında anneler, erkek çocuklarında ise babalar onların bu konuda danışabilecekleri bir merci haline gelebilirler ama onu suçlayıcı bir dil kullanmaktan uzak durulmalıdır.

Üst düzey soyut kavramları algılamakta hiç bir sorunu olmayan 18 yaşındaki bireyler, bu dönemde kendilerini ahlak üzerine sorgulamalar yaparken de bulabilirler çünkü artık çocuğun ahlaki yapısı neredeyse tamamlanmış durumdadır. Kendini sorgulamayı bitirdiğinde bundan sonra eylemlerinde daha az çelişki içerisine düşecektir ve daha kararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.