18 Aylık Bebek Gelişimi

18 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi10 Nisan 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebek gelişimi yazı dizimizde bu defa 18 aylık bebeklere ya da diğer adıyla 1.5 yaşındaki bebeklere geldik. Bebeğinizin gelişim adımlarını bu aya kadar takip ettiyseniz, bazen ne kadar şaşırtıcı olabileceklerini farketmişsiniz demektir. Gelecek aylarda da sizi şaşırtmaya devam edecek olan bebeğinizin 18. ayda neler yapabileceğine dair dilerseniz biraz göz atalım.

18 aylık olan bebeklerin fiziksel hareketleri artık çok hızlı olacaktır ve büyüme hızı da artış gösterecektir. Kolayca yürüyebilen, hatta koşabilen, merdivenlerden yukarı çıkabilen, bir şeyler taşıyabilen ancak yorulduğu zaman hemen kucağınıza koşan bebeğiniz, böylelikle dünyayı kendisi keşfetmeye başlar ancak bu nedenle ona zararı dokunabilecek eşyaları çok güvenli yerlerde saklamak gerek.

Kendi yemek yemek istemeye başlayan bebeğiniz, etrafı biraz dağıtsa da ona engel olmayın. Zira bu denemeleri sayesinde doğru bir şekilde yemek yemeyi öğrenecektir. Bunun yanında, artık altına yaptığı zaman bunu size haber verebilir ve belleğindeki onlarca kelimeyi kullanarak meramını size anlatabilir. Özellikle de ona resimli hikaye kitapları okuyorsanız ve hayal gücünü beslediyseniz, bu kitaplara dair hayaller kurabilir, sorular sorabilir.

Duygusal gelişim döneminde olan çocuklar, bu dönemde bir anda farklı ruh hallerine de bürünebiliyorlar. Bir anda gülerken ağlamaya geçmesi, sevinirken kızması gibi şeyler olağan karşılanmalı ancak umursamazlıktan da uzak durmalı. Eğer bu tip duygu değişimleri farkederseniz onunla konuşmaya ve onu anladığınızı göstermeye çalışın.

Oyun oynamak artık çocuğunuz için günlük hayatın bir parçası. Onu televizyon başına oturtmak yerine kendi kendine oynayabileceği oyuncaklarla oyalayabilir, ev içerisinde kovalamaca oynayabilir, pastel boya ile kağıtlar vererek çizimler yapmasını sağlayabilirsiniz. Artık renkleri algılaması ve onlara ilgi göstermesi nedeniyle bu işten çok hoşlanacaktır. Fakat boyaları yememesi için ara ara göz atmayı da unutmayın. Kurşun kalemleri ise sivri uçları olması nedeniyle pek önermiyoruz.

Bebeğinizin özgüveni de artık bu dönemde oluşuyor ve bu yüzden yetenekli olduğu konularda onu biraz övmeyi ve özel hissettirmeyi unutmayın. Fakat aileler genellikle bu işin ucunu kaçırıyor ve çocuklarının kusursuz bir varlık olduğu intibasını ona yansıtabiliyorlar. Şımarık ve kibirli bir çocuk yetiştirmekten uzak durabilmek için bu konuda hassas bir ayarınız olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.