17 Yaş Çocuğu Gelişimi

17 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

17 yaş artık çocukların çocuk olmaktan neredeyse çıktıkları bir yaş denilebilir ve çocuk gelişimi serimize zaten gelecek hafta 18 yaşla birlikte son vereceğiz. 17 yaşına gelen bireyler artık birer yetişkin olarak değerlendirilebilirler ve bu nedenle onlara çocuk muamelesi yapmak için artık çok geç. Elbette henüz hayat deneyimlerinden yoksun olmalarına karşın düşüncelerinde yetişkin olmaya başladıkları için yer yer hata yaptıklarını gözlemek de mümkün olacaktır. 17 yaş çocuğu gelişimi ile ilgili bilgilerimizi hemen sizlerle paylaşalım.

17 yaş artık kız çocuklarının fiziksel gelişimlerinin sona erdiği dönem denilebilir. Erkeklerde ise bilhassa biraz geç ergenlik vakalarında bir süre daha fiziksel değişimler görülebilir. Lakin yine de her iki cinsiyet için de bu dönemin fiziksel değişimin sona erdiği bir dönem olarak değerlendirilmesi mümkün. İlerleyen senelerde yüz hatları, vücut hatları bir miktar daha olgunluk gösterecektir ama boy uzaması, organ büyümesi gibi şeyler bundan sonra çok düşük bir ihtimal.

Bu dönemdeki çocukların zihinleri artık bir yetişkin gibi çalışmaya başlar ve çevrelerinde olan biten her şeye dair geniş bir algıları mevcuttur. Geçmişi değerlendirebilirler, geleceği planlayabilirler ve şu ana dair mantıksal kararları kolayca verebilirler. Fakat zihinlerinin bir yetişkin gibi çalışmasına karşın henüz değerlendirme yapabilecekleri yeterli hayat geçmişleri olmadığı için deneyimsizlikten kaynaklanan çatışmalar içerisinde kendilerini bulabilirler.

Hormonlarının henüz çok aktif olması ve hayal gücünün de sınırsız olması, 17 yaş çocuklarının kendilerine zarar verecek tehlikeli aktivitelerde bulunmalarına neden olabilir. Bu süreçte tehlikeli araç kullanımı, uyuşturucu kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar maalesef ortaya çıkabiliyorlar. Ancak önceki yaşlarda belli bir bilince kavuşturulmuş olan çocuklar, ilerleyen zamanlarda bu tip işlere girişmekten çekineceklerdir. Eğer çocuğunuzda bu eğilimi seziyorsanız ona nasihat etmeden ancak arkadaşla bir dille hayatının kırılgan olduğunu ve ona değer vermesi gerektiğini anlatmalısınız.

17 yaş artık aileden kopuşun meydana gelmeye başladığı yaştır denilebilir. Bu dönemde sizinle daha az vakit geçirmesine karşın arkadaşlarına önem vermesi normal karşılanmalı. Bazı aileler çocuklarına bu konuda biraz baskı yapabiliyorlar ancak ilerleyen senelerde yeniden aileye dönüş meydana geleceği için şimdilik arkadaşlarıyla sosyalleşmesine kesinlikle laf edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.