17 Aylık Bebek Gelişimi

17 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi03 Nisan 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeğimiz 17 aylık oldu ve siz de 17 aylık bebek gelişimi üzerine bir şeyler öğrenerek ondan neler beklemeniz gerektiğine karar vermeye çalışıyorsunuz. Sizler için bu durumda, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm önemli bilgileri bir araya getirdik ve bu sayede bebeğinizin davranışlarını biraz daha iyi bir şekilde değerlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bebekler 17. aya geldikleri sıralarda artık diş macunu olmadan kendi dişlerini fırçalama girişimlerinde bulunabilirler ancak bunu yaparken sizi taklit ettikleri için sizin de dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bunun yanında, kıyafetlere olan ilgisinin artması, kıyafet dolaplarını açıp karıştırmasını sağlayabilir, hatta kendi üzerindeki tüm kıyafetleri çıkarmaya bile başlayabilir.

Bebeklerin bu dönemde kendi seslerini kullanmaya başlamaları, evin içinde sık sık bağrışmalar duymanıza da neden olabilir. Bazen sevinç ve kendini denemek için attıkları çığlıklar, bazen de sizden bir şey talep ettiklerinde duyulabilir ancak çığlık atması halinde istediği şeyi ona vermeyin, yoksa ilerleyen zamanlarda bu alışkanlığını devam ettirecektir. Sakince bir şey talep ederse taleplerini değerlendirebilirsiniz.

Oyuncaklarından bir tanesine muhtemelen bu dönemde bağımlı hale gelecektir. Her zaman onunla uyumak isteyecek, güvensiz hissettiğinde ona sarılacaktır. Dolayısıyla bu oyuncağın kaybolmamasına ve bulabileceği bir yerde olmasına dikkat edin. Çok fazla kirlenmedikçe yıkamaktan da kaçının çünkü yıkanınca oyuncağın kokusunun değiştiğini farkedecektir.

Bu dönemde günde 3 öğün yemek alışkanlığını ona kazandırmak da çok önemli. Yemek reddetmeye başlayan bebeğiniz, bir şeyi yemek istemezse ona alternatif yiyecek sunmayın ve hatta aç kalmasına müsaade edin. Böylece yemek reddetmesi halinde aç kalacağını öğrenecektir ve bir öğünlük açlıktan herhangi bir zarar görmeyecektir. Fakat midelerinin küçük olması nedeniyle 3 öğünün aralarında da canı bir şeyler yemek isteyebilir. Bu tip durumlar için evde meyveleri ve sebzeleri hazır bulundurun.

Tuvalet eğitimi için bazı bebekler bu aylarda uygun oluyor, bazıları ise uygun olmuyorlar. Yine de yavaştan tuvalet eğitimini başlatmak istiyorsanız, bebeğinizin bezini değiştirirken kaka yaptığını söyleyin ve hatta kakasını ona da gösterin. Böylelikle boşaltım sisteminin farkına daha iyi varacaktır ve neden bez takıldığını anlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.