16 Yaş Çocuğu Gelişimi

16 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi18 Eylül 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

16 yaşına gelen çocuğunuz artık neredeyse çocuk olmaktan çıkmak üzere ve yetişkinlik dönemindeki davranışlarının, fiziksel özelliklerinin ve dünya görüşünün büyük bir kısmını da çoktan kazandı. Ancak her çocuğun aynı olmaması nedeniyle bu dönemde de ergenlikte yaşanan sorunlar ile ailelerin karşı karşıya olması mümkün. 16 yaş çocuğu gelişimi ve psikolojisi hakkında sizlere ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri hazırladık.

Bu dönemde erkek çocuklarının fiziksel gelişimi hızla devam etmektedir ancak kız çocuklarının ergenliğe erken girmelerinden dolayı başlardaki gelişimleri erkeklerden daha öndedir. Ancak dönemin sona ermesine yakın bir zamanda artık erkekler kızları geçeceklerdir ve kızların gelişim dönemi de sona erdiği için aradaki fark bir daha kapanmamak üzere açılacaktır. Dolayısıyla erkekler bu dönem sonunda fiziksel anlamda kızlardan daha gelişmiş olacaklardır.

Artık bu dönemde gençlerin organları, uzuvları arasındaki oran orantı da düzelmeye başlar. Yüze göre büyük kalan burun ve kulaklar, büyük kalan eller gibi pek çok orantısızlık ortadan kalktığı için fiziksel anlamda yapılan şikayetler de eskisine göre biraz azalır. Ancak hala beden gelişimindeki istenmeyen noktalara dair şikayetlerin bilhassa kızlarda yoğun bir şekilde mevcut olabileceği unutulmamalı.

Anne ve babaların 16 yaşında ve ergenlikte olan çocuklarda yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi, çocuklarına karşı hoşgörülü olmamaktır ve bunun yanında saçma nasihatlerde bulunmaktır. Zira bilimsel olarak bir değeri olmayan, inandırıcı görünmeyen nasihatler, maalesef çocukların tam tersi bir şekilde davranmalarına neden olmaktadır. Çocuğun hayatındaki her şeye bir nasihat ile cevap vermek yerine sadece onun için zararlı olabilecek noktalarda ufak uyarılarda bulunursanız, eğitimi açısından çok daha iyi olacaktır. Onun hayatının her alanına karışmak ise bir süre sonra sizinle arasının giderek açılmasını sağlayacaktır.

Bu dönemde bağımsız ve özgür bir hayat yaşama isteği olduğu için bunu elde edebileceği çeşitli hobi etkinlikleri de kesinlikle hoşuna gidecektir. Dolayısıyla çeşitli spor kulüpleri, sanat etkinlikleri veya ilgilendiği konularla ilgili dernekler, kulüpler gibi yerler, kendisini ifade edebilmesi için ona çok daha fazla imkan tanıyacaktır. Bu dönemde zaman zaman hatalarından ders alması gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.