16 Aylık Bebek Gelişimi

16 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi27 Mart 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

16 aylık bebeğiniz artık geçen seneye göre çok daha etkin ve kıpır kıpır hareketler sergileyecektir. 16 aylık bebek gelişimi hususunda vereceğimiz bilgiler, ondan neler beklemeniz gerekebileceği hususunda size yardımcı olacaktır ancak bebek gelişiminde bazen aylık sapmalar olabildiğini de aklınızdan çıkarmayın.

Bebeğiniz artık bu yaşa geldiğinde, olaylara tepki vermesini ve farklı şekillerde bu tepkisini göstermesini bilecektir. Hatta hoşlanmadığı şeylere karşı belli davranışları benimseyebilir ve bunları devamlı yapabilir. Görmek istemediğinde gözlerini kapamasını, kulağına ellerini koymasını ve başka hareketleri mutlaka sizden veya bir başkasından görerek taklit edecektir.

Eskiden günde birden fazla uyuyan bebeğiniz, bu uyuma düzenini değiştirerek tek bir uykuya geçecektir ancak bu geçiş sürecinde biraz huysuz olabilir, uykusunu alma sorunları yaşayabilir. Öğle uykusu öncesinde onu dışarı çıkarmayın ve yorulmasına engel olun.

Evdeki kuralları esnetmek konusunda da kesinlikle yeni davranışlar geliştirecektir. Aman ne kadar da şımarık dediğimiz çocukların büyük kısmı, ailelerinin bu yaşta yaptıkları hatalardan dolayı o hale gelmektedirler. Çocuğunuzun kötü bir iş yaptığında sizin gülümsemeniz veya sevinmenizle karşılaşması, maalesef onu yaramazlığa doğru itecektir ve sizin yasaklarınızın ciddiye alınmaması gerektiğini düşünmesine neden olacaktır. Eğer bir kural ve yasak koyuyorsanız, bunu hiç bir koşul altında esnetmemeniz gerekiyor.

Eğer çocuğunuzla sadece siz ilgilenirseniz ve babası sizin gibi onun ihtiyaçları için çaba göstermezse, maalesef bir süre sonra sadece annesi ile ilgilenmeye başlayacaktır. Her iki ebeveynin de aynı düzeyde saygı görmesi için sorumluluklar arasında paylaşım yapılmalıdır. Aksi taktirde baba ile çocuk arasındaki ilişki verimsiz ve kötü olacaktır, bunun etkileri ise seneler sonra bile görülecektir.

Elbette hala televizyon izlemesine müsaade etmiyoruz. Çok küçük yaşlarda izlenen televizyon maalesef çocuğun zihinsel, sosyal ve fiziksel gelişiminin geri kalmasına neden olmaktadır. Aileler bebeğimin eline tablet vereyim de oyalansın düşüncesinde oluyorlar ancak tablet verilecekse yaşına uygun zeka geliştirici oyunların tercih edilmesi gerekiyor.

Macunsuz bir şekilde diş fırçalama alışkanlığının bebeğinize kazandırılması da artık bu dönemde gerekli. Onunla birlikte diş fırçalayarak sizi taklit etmesini sağlayabilir, yavaş yavaş kendi dişlerini temizlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.