15 Yaş Çocuğu Gelişimi

15 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi11 Eylül 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

15 yaşına gelmiş olan çocuklar veya daha doğru tabiriyle gençler, artık ergenliklerinin orta ergenlik adı verilen dönemine girmeye hazırlardır veya zaten giriş yapmışlardır. Dolayısıyla 15 yaş çocuğu gelişimi hakkında bir kaç bilgi sahibi olmak, anne babaların çocuklarına yaklaşımları hususunda onlara ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Unutmayın ki çocuğunuzun fiziksel ve psikolojik halleri bu dönemde sizi şaşırtmaya devam edebilir.

Kızlar 15 yaşlarına geldiklerinde artık büyüme ataklarının orta kısmını geçmişlerdir ve bundan sonra çok ciddi farkların oluşması beklenmez. Kızlarda bu durum ilk adetin 2 sene sonrası şeklinde hesaplanır ve bu 2 senenin sonunda artık fiziksel gelişim durur. Erkek çocukları ise esas büyüme ataklarını tam da bu dönemde tamamlayacaklardır. Her iki cinsiyette de cinsel kimliğin gelişimi bu dönemde hız kazanacaktır ve cinselliğe bakış açısı da yine bu dönemde şekillenecektir. Dolayısıyla cinsel eğitimin önemi 15 yaş civarlarında önem kazanacaktır.

Çocukların artık birer yetişkin hale gelmeye başlamaları, onların davranışlarını da şekillendirir. Hem soyut hem de somut düşünce anlamında büyük gelişim gösteren 15 yaş çocukları, bu dönemde geleceğe dair planlar ve hayaller kurabilirler, davranışlarının sonuçlarını tahmin edebilirler.

Karakterleri ve temel kimlikleri henüz tam olarak oturmamıştır ve bu nedenle sosyal çevreleri, aileleri ve diğer toplumsal etkenler onlar için büyük önem arzeder. Bu dönemdeki gençlerin sık sık yanlış işlere girişmeleri veya diğer insanların düşündüklerine aşırı önem vermeleri, bu kimlik sıkıntısından kaynaklanır. Erkek çocuklar bu dönemde tehlikeli bir hayat yaşamaya çalışabilirler, kız çocukları ise fiziksel görünümleri hususunda takıntılı olabilirler.

Çocuğunuz bu dönemde sizden biraz uzaklaşıp arkadaş çevresine yakınlaşabilir. Artık bir çocuk olarak kendini görmediği için bu konuda onun üzerine gitmemelisiniz. Bilhassa onun çözmesi gereken ve onu ilgilendiren konularda kendinizi ön plana çıkarıp onunla konuşmayın, gerekli konuşma ve görüşmeleri kendisinin gerçekleştirmesine izin verin.

Sürekli olarak onu övmeyin fakat sürekli yermeyin de. Onun karakteri ve isteklerine saygı duyduğunuzu ona gösterin lakin bilgisiz olduğu konularda ona bilgi vererek her isteğinin onun için faydalı olmayabileceğini de aktarabilirsiniz. Bunu yaparken nasihat dilinden ziyade bilgi verme dilini kullanın ve kararı yine onun vermesini sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.