14 Yaş Çocuğu Gelişimi

14 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi04 Eylül 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

14 yaş hem erkek hem de kız çocukları için oldukça kritik bir dönem denilebilir. Her ne kadar bu dönemde kız çocukları çoktan ergenliğe girmiş olsalar da, ergenlik dönemi hala devam ediyor halde olur ve erkekler ise ergenliğe ya bir sene önce girmiş ya da henüz girecek durumda olurlar. Dolayısıyla hem fiziksel hem de ruhsal olarak yaşanan değişimler, çocukların dünyasında oldukça radikal değişimlerin ortaya çıkmasına neden olur. Zira artık bu dönemde onlara neredeyse yetişkin bile diyebiliriz.

14 yaş çocuklarının yaşadıkları hormonal değişimler, büyümenin hızlanmasını tetiklerler ve bu büyümeye uyum sağlamak da bir hayli zor olur. Hızlı büyüme sürecinden dolayı çocuğunuz sık sık sakar davranışlar gösterebilir, ayrıca fiziksel görünümünden rahatsız olabilir veya az-çok geliştiği için arkadaşlarına göre kendisini garip görebilir. Bu tip sıkıntı, endişe ve sorunlara karşı anne babaların kendilerini hazırlamaları gerekiyor.

Yaşanacak olan tüylenme, ses kalınlaşması, üreme organlarındaki gelişim, sivilcelerin artması gibi durumlar cinsiyetlere göre farklı düzeylerde ortaya çıksalar da, artık hem kızların hem de erkek çocuklarının çocuksu havalarından çıktıklarını ve birer genç haline geldiklerine şahit olabilirsiniz. Eğer sahip oldukları sorular varsa bu sorularını yanıtlamak ve onlara yaşadıkları değişime dair doğru bilgilendirmeleri yapmak da bu dönemi daha rahat bir şekilde atlatmalarına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun cinsel anlamda artık aktif olacağı dönemlere gelmiş olması, kendi arkadaşları arasında sık sık bu tip konuşmaları yapmalarına sebep olabilir ve siz de bunlara bir şekilde denk gelebilirsiniz. Doğru bir şekilde yönlendirilmeleri için onlara kızmak yerine merak duydukları bu konularda onları aydınlatabilirsiniz. Erkek çocuklar için babalar, kız çocuklar içinse anneler bunun için uygun olacaklardır.

Erkek çocuklar bu dönemde biraz daha dışarıda vakit geçirme eğiliminde olurlar ve bağımsız olduklarını düşündükleri için sizden biraz kopabilirler. Ayrıca kavgacı ve gürültücü bir karaktere bürünmeleri, diğer gençler ile sorunlar yaşamaları da mümkün olacaktır. Kız çocukları ise dışarıdan çok arkadaşlarıyla evde sohbet edecekleri vakitler geçirmeyi veya bir mekanda oturmayı biraz daha tercih edeceklerdir. Ancak kızlarda da gruplar arası çatışma ve çekişmeler meydana gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.