14 Aylık Bebek Gelişimi

14 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi13 Mart 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeğiniz artık 14 aylık ve siz de onun gelişimi üzerine endişelerinizi sürdürüyor olabilirsiniz. Fakat artık endişe etmeyin, zira 14. ayda önceki gelişim dönemlerinden biraz daha farklı bir süreç sizi bekliyor olacak. Bu ayda neler bekleyebileceğinizi ve beklememeniz gerektiğini biraz değerlendirdik ve temel noktalara değinerek sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Bu aya gelmiş olan bebekler, artık ellerini kollarını ve bacaklarını çok daha etkili bir şekilde kullanmayı becerdikleri ve bu organlarındaki bombelerden kurtuldukları için, sürekli hareket etmek ve biraz yaramazlık yapmak isteyeceklerdir. Dolayısıyla bu kadar hareketlenme, sahip oldukları kiloları da vermelerine neden olabilir ve pek çok aile çocuğu kilo verdiği için bu aşamada biraz fazla tedirgin olur. Ayrıca artık ne kadar yemek istediğine dair bilinç geliştirdiği için, eskisi kadar yemek yemeyebilir ve bu da kilo vermesine sebep olabilir. Çok aşırı bir zayıflık olmadıkça telaş etmeyin ancak gerekli gördüğünüzde doktorunuza danışmayı da kesinlikle unutmayın.

Artık belli başlı nesnelere ve eylemlere karşı korkulara da sahip olabilir. Evdeki bir eşyadan korkabilir, banyoya girmekten kaçabilir veya tedirginlik gösterebilir. Bu durumda onun üzerine gitmek ve ikna etmeye çalışmak yerine, korktuğu şeyleri birazcık göz önünde tutabilir, onlara alışmasına imkan tanıyabilirsiniz. Örneğin TV’den korkuyorsa, onu bir süre kapalı tutabilir ve önce varlığına alışmasını sağlayabilirsiniz. Banyodan ve sudan korkuyorsa, banyoyu oyuncaklar ve minik oyunlarla daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Çocukların bu dönemdeki öğrenme kapasiteleri büyük artış göstermektedir ve dolayısıyla onunla kalem kağıt kullanarak çeşitli çizimler yapabilir, sürekli olarak sohbet edebilir, ayrıca resimli kitaplara hep birlikte göz atabilirsiniz. Ayrıca sizin iş yaptığınızı gördükçe o da iş konusunda heveslenecektir. Onu bu konuda memnun edebilmek için evdeki ufak tefek şeyleri size getirmesini isteyebilirsiniz. Özellikle kitap, dergi, çorap, terlik taşıma gibi işler kendine zarar vermeden yapabilecekleri arasında. Bu sayede çocuğunuzun kendine güvenini de küçük yaştan itibaren yaratabilirsiniz.

Eğer sık sık sizi reddediyor, her şeye hayır demeye başlıyorsa, ona evet veya hayır diyemeyeceği sorular sorun. Örneğin mavi kıyafetini mi yeşil kıyafetini mi giymek istediğini sorarak hayır deme isteğini dizginleyebilirsiniz. Siz bu tip sorular sorarsanız hayır demek aklına gelmeyecektir. Ancak yine de sizi reddetmesine biraz alışmanız ve onunla iletişim kurmanız gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.