13 Yaş Çocuğu Gelişimi

13 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi28 Ağustos 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocukların ilk yaşlardaki gelişim hızları daha ileri yaşlara doğru biraz yavaşlar ve ergenliğe kadar çok büyük bir değişim içerisine girmezler. Fakat psikolojileri ve zekaları devamlı olarak bir dönüşümde bulunmaya devam eder. 13 yaş çocuğu gelişimi yazımız ile sizleri onların 13 yaşındaki hallerine dair beklemeniz gerekenler hususunda bilgilendirmeye çalışacağız.

13 yaşına gelmiş olan çocuklar artık neredeyse tamamen yetişkin bir insan olmak üzeredirler ve bu nedenle onlara çocuk muamelesi yapmaktan biraz kaçınmak gerekiyor. Bu dönemde yaşadıkları karakter gelişimleri artık yaştan biraz bağımsız hale gelecektir ve gelişimlerini genel anlamda aile, toplumsal çevre, arkadaşlar ve diğer medya araçlarından etkilenerek gerçekleştireceklerdir. Bu nedenle ergenlik dönemine giren gençlerde karakter oluşumunda çevrenin önemi çok daha fazla önem kazanmaktadır. Aksi taktirde çocuğun istenmeyen ve kendine de zararı dokunacak şekilde bir karakter gelişimi içerisine girmesi muhtemel olmaktadır.

Ergenliğin ilk dönemleri olarak varsayabileceğimiz bu dönemde, erkeklerde testis ve penis büyümeleri, kızlarda ise adet ve göğüslerin büyümesi karşılaşılan en büyük değişimler arasında bulunuyor. Kızların 9 yaşından itibaren ergenliğe girebilmelerine karşın erkeklerin iki yıl kadar daha geç ergenliğe girdiklerini de akıldan çıkarmamak gerek. Dolayısıyla 13 yaş erkekler için normal bir ergenlik yaşı kabul edilirken, kızlar için biraz geç olabilmektedir.

Bu dönemde çocuğunuzun diğer çocuklarla arasındaki fiziksel farklılıklar onun için ciddi bir mesele haline gelebilir. Fazla gelişen çocuklar bu gelişimden rahatsızken, çocuk gibi kalanlar ise diğerlerinden geri kaldıklarını düşünürler. Ayrıca uzuvların biraz orantısız olarak büyümeleri, bu dönemde sakarlığı da bir hayat gerçeği haline getirir ve erkeklerde sesin çatallaşması da maalesef psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilir.

Bu dönemde artık gençlerin sosyal iletişimde biraz daha yetkili olmaları, anne babalarına karşı kelimeleri daha ustaca kullanabilmelerine yardımcı olur. Ancak henüz kendi kimliklerini tam olarak oturtmamış olmaları sebebiyle ailelerle bir anda çekişmeler de ortaya çıkar. Halbuki çocuğunuzun gerçek karakteri ergenlik dönemindeki gel gitlerin ardından ortaya çıkacaktır ve bu dönemde deneme yanılma ile kendisini oluşturacaktır. Madde kullanımı gibi durumlarda ise uzmanlardan yardım istemeyi unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.