13 Aylık Bebek Gelişimi

13 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi06 Mart 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeğinizin bir yaşını doldurduğu için geçen ayı keyifli bir şekilde geçirdiniz ancak tabii ki büyümesi devam ediyor ve 13. ayda da sizi sürprizlerle tanıştırmaya devam edecek. 13 aylık bebek gelişimi hakkında bilmeniz ve bebeğinizden beklemeniz gereken şeylere dair bulgularımızı dilerseniz sizle de paylaşalım.

Bebeğinizin zihinsel gelişiminin devam etmesi, artık geceleri rüya görmesini ve bu rüyalardan psikolojik olarak etkilenmesini de sağlayacak. Dolayısıyla eskiden geceleri uykuya yatırdığınız bebeğiniz kesintisiz bir şekilde uyurken, bu aydan itibaren geceleri uyanabilir, korkabilir, sizi yanına çağırabilir. Fakat bu doğal gelişiminin bir parçası.

Bebeklerin kediler gibi meraklı olmaya başladıkları dönem de 13. ayda başlar. Zira artık çevresindeki her şeyle etkileşime girmek isteyen bebeğiniz, her nesneye dokunmak, her yere çıkmak ve beklenmedik şeyler yapmak isteyecektir. Bu dönemde kendine zarar vermediği sürece bu keşif duygusunu tatmasını sağlamalı, sürekli olarak her şeyi yasaklamayı bir kenara bırakmalısınız.

Özellikle annesi ile çok daha sıkı bir bağ kurmaya başlayan bebekler, bu dönemde annelerinin gitmesi gerektiğinde hemen ağlamaya başlayabilirler. İki yaşına kadar devam eden bu durum süresince ağlama seanslarının daha da arttığını ve şiddetlendiğini fark edebilirsiniz. Mümkün olduğunca size ihtiyaç duyan bebeğinizin yakınlarında olmaya dikkat edin.

Artık kollarını ve bacaklarını daha etkili bir şekilde kullandığı için, bu uzuvlardaki bombeler ve şişkinlikler de azalacak, daha ince hale geleceklerdir. Dolayısıyla daha şekilli uzuvlara sahip olması sayesinde hareketlerinin de biraz daha iyileştiğini farkedebilirsiniz.

Bu dönemde bebeklerin büyümeye başlaması da beklentiler içerisinde olmalı. Ancak bazı bebekler artık tamamen yürüyebiliyorlarken, bazıları illa ki bir şeylere tutunma ihtiyacı hissedebiliyorlar. On sekizinci aya kadar yürüme sürecinin gecikmesi mümkün ve bu yüzden moralinizi bozmayın. Eğer 18. aya kadar bu konuda kayda değer bir gelişme olmazsa bu konuda doktorunuzla da görüşebilirsiniz.

Annelerin bu aylarda bebeklerinin iştahının azalmasıyla karşılaşmaları da mümkün. Artık daha yavaş büyüyen bebeğiniz, dolayısıyla daha az enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Onun için sağlıklı besinler hazırlarken, bırakmak istediği yerde bırakmalı, zorla yemek yedirmeyi unutmalısınız. Bu dönemde zorla yemek yedirmek, ilerleyen yaşlarda daha da zor yemek yemesine neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.