12 Yaş Çocuğu Gelişimi

12 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi21 Ağustos 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

12 yaş çocuğu gelişimi, ailelerin en çok zorlanacakları dönemler arasında bulunuyor. Zira bu dönemde artık çocuk ve aile arasında gerginlikler ciddi olarak ilk defa ortaya çıkarlar ve ilerleyen senelerde ergenliğin ilerlemesi ile birlikte bu durum daha da belirgin hale gelir. 12 yaşına gelen çocuğunuzun genel gelişimine dair sizlere bildiklerimizi aktaralım.

Bu dönemde kız çocuklarının hali hazırda ergenliğe girmiş olmaları mümkündür ve bu yüzden göğüslerde büyüme, adetin başlaması gibi durumlar kız çocuklarının çevrelerinden utanmalarına neden olabilir. Erkekler ise kızlara göre iki sene daha geç ergenliğe girmektedirler ancak el ve ayaklardaki büyümelerden kaynaklanan sakarlıklar, seste çatallaşma gibi durumlar erkek çocuklarının da günlük yaşamda çekincelere sahip olmalarına sebep olabilir. Erkeklerde aknelerin çok olması onların sosyal çevrelerinde sorunlar yaşamalarını da beraberinde getirir.

Çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde fiziğinden memnun olması ve ondan utanmaması için yaşadığı bu değişimlerin normal olduğunu ona aktarmalı, utanacak bir şey olmadığını belirtmelisiniz. Anneler kız çocuklarına, babalar ise erkek çocuklarına bu dönemde yol gösterici olmalılar ancak ülkemizde adet olduğu üzere bu dönemi tehlikeli bir dönem olarak görmemeliler. Bilhassa kız çocuklarına adet yüzünden vurmak, onu aşağılamak veya değişimini görmezden gelmek, uzun vadede ciddi ruhsal yaraların açılmasına sebep olmaktadır.

Bu yaşa gelen çocuklarda artık somut şeylerin yanında soyut düşünceler de belirmeye başlar. Fikirlerin varlığını ve düşünceleri beyinlerinde somutlaştırabildikleri için onlara soyut kavramlardan bahsetmek de oldukça kolay bir hale gelir. Artık sizin söyleyebileceğiniz şeyleri de kafasında kurgulayabildiği için ukala ve hazırcevap bir karaktere bürünme ihtimali var. Çünkü sizin vereceğiniz tepkilere uygun bir karşı tepki vermek için hazırda bekleyecektir.

Bu dönemdeki gençler her ne kadar zihinsel olarak yetişkinliğe yaklaşmaya başlasalar da, maalesef davranışlarında bir yetişkin gibi olmaları için henüz erkendir. Ancak hayata daha geniş bakma ve onun gerçeklerini kavrama konusunda çocukluğa göre çok daha yere basan düşüncelere sahip olacaklardır.

Bilhassa grup oyunları, grup çalışmaları ve sosyal aktiviteler, hem hemcinsleri hem de karşı cinsleri ile birlikte yaşama kabiliyetlerini geliştirebilmeleri için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.