11 Yaş Çocuğu Gelişimi

11 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi14 Ağustos 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuğunuz 11 yaşına geldiyse ve siz de onun gelişim özeliklerini takibe devam ediyorsanız, bazı konularda endişeleriniz olabilir. Bu endişelerinizi dindirebilmek için çocuk gelişimi serimize devam ediyoruz ve şimdi de 11 yaş çocuğu gelişimi ile hemen beklentilerin neler olması gerektiğine bir değinelim.

11 yaşına gelmiş olan çocuklarda boy uzaması devam eder ve bunun yanında kilo da alır. Yılda beş santimetrelik bir boy uzaması, bunun yanında iki üç kiloluk bir kilo alma, bu dönemde normal kabul edilmektedir. Fakat kız çocuklarının biraz daha hızlı gelişmeleri nedeniyle onlarda bilhassa el becerilerinde daha yüksek bir gelişim görülür. Bu dönemde vücut esnekliği de çeşitli akrobatik hareketler yapılabilecek düzeye gelir.

Çocuklar artık bu yaşlarda uzay ve zaman, boyutlar, hacimler ve sayılar gibi kavramlara iyice aşinalık kazanır ve bunların anlamını kavrarlar. Her ne kadar soyut düşünce konusunda iyi bir gelişim gösterseler de, bazı deyim ve deyişleri anlamakta zorlanabilir, bunun yanında soyut bazı konularda anlamlandırma sorunları da yaşayabilirler. Matematiğe yatkın olanlar ise artık bu konuda ciddi bir ilerleme sağlayabilirler.

Kelime haznesi ve kullanımı, okuma hızı, ansiklopedi ve kaynakları okuma, yazıyla kendilerini anlatma gibi pek çok konuda da ciddi bir kazanım elde eden çocuklar, bu sayede artık daha az agresif olurlar. Çünkü eskiden kendilerini ifade etmekte zorlanıyorlarken, artık içlerindeki duyguları ve düşünceleri yetişkinlere aktarabilme fırsatı yakalarlar.

Bu dönemde duygularına hakim olsalar da, sevilmek isteyen ve güven ihtiyacı olan çocuklar, bazen sosyal çevrelerinden uzak durmayı ve kendi içlerine kapanmayı da tercih edebilirler. Hayal gücü yüksek olan çocuklar, bu dönemde dışarıya normalden biraz daha fazla kapalı olarak hayallere dalmayı tercih edeceklerdir.

Arkadaşlık kurma ve gruplaşma eğilimi, bu sıralarda onların cinsiyete dayalı ayrımları da iyice benimsemelerine neden olur. Erkek çocuklar, ağırlıklı olarak diğer erkek çocuklar ile birlikte zaman geçirmekten keyif alabilirler.

Düşünceleri hala aileye göre şekillenen 11 yaş çocukları, dürüstlük ve ahlaki sorumluluk konusunda ciddi bir beceri gösterirler. Ancak bazı çocuklarda suç eğiliminin artması, bilhassa aileden kaynaklı olarak gerçekleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.