10 Yaş Çocuğu Gelişimi

10 YAŞ ÇOCUĞU GELİŞİMİ

Yayın Tarihi07 Ağustos 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

10 yaş çocuğu gelişimi, ailelerin en çok zorlanabilecekleri dönemler arasında bulunuyor. Zira bu dönemde artık ergenliğe girmenin eşiğinde bulunan çocuğunuz, sizi bir miktar zorlamaya başlayabilir ve hem fiziksel hem de psikolojik anlamda büyük değişimler içerisine girebilir. Elbette yaşının getirdiği olgunluk ise artık onların biraz daha çocukluktan çıkar hale gelmelerine neden olacaktır. Biraz daha sosyal bir yapıya bürünmeleri nedeniyle bu dönemde sizden yavaş yavaş kopmaya başladığını da görebilirsiniz.

10 yaş çocukları, ergenlik dönemine girmek üzerelerdir ve bu nedenle fiziksel değişimler başlamıştır. Çeşitli bölgelerde tüylenme ve kıllanmaların başlaması, kız çocuklarında göğüslerin büyümeye başlaması gibi durumlar tam olarak bu dönemde ortaya çıkar. Aileler ise bu konuda çocuklarının korkmasına engel olmak için onları bu hususların normal olduğu konusunda bilgilendirmeler yapmalı, sağlıklı bir gelişim için sağlıklı beslenmelerini sağlamalı, ayrıca kilo almalarına da engel olmalıdırlar.

Bu değişimlerin yaşanması onların biraz kendi vücutlarından utanmalarına da neden olur. Bu yüzden artık banyo yaparken veya giyinirken sizi yanında istemeyecektir. Siz de kendi kendilerine nasıl bu işleri yapacaklarını onlara gösterdikten sonra artık çocuğu yalnız bırakabilirsiniz. Belli konularda mahremiyetine önem vereceği aklınızdan çıkmamalı.

Çocuğunuz bu dönemde muhtemelen çeşitli ruhsal dalgalanmalar, özgüven problemleri ve diğer psikolojik ve sosyal sorunlarla da başetmek zorunda kalacaktır. Zira artık arkadaş çevresi, onlardan gördüğü muameleler, ailesi ile görüş ayrılıkları yaşamaya başlayacağı için, bunların hepsi onun gelişimine ve ruh haline katkıda bulunacaktır. Bu yüzden hayatındaki sorunlarda ona destek olabilmek için onu anlamaya çalışmalı, hatalarında kızmamalı fakat yön göstermeli, güzel yaptığı şeylerde ona destek çıkmalısınız.

Özellikle kız çocuklarında ergenliğin daha erken gerçekleşmesi, onların bir anlarında karamsar bir anlarında neşeli karakterlere bürünmelerine sebep olabilir. Bu değişimler normal karşılanmalıdır ancak beslenme ve uyku sorunları baş gösteriyorsa, sürekli olarak bir şeylerden korkuyorsa ve bunun yanında arkadaşlarıyla çok uyumsuzsa, profesyonel bir psikolojik destek almanız gerekebilir.

Ailelerin pek çoğu ise çocuğuna hala tam anlamıyla bir çocuk muamelesi yapmaya devam eder ve yetişkinliğe adım atmaya başlayan çocuk için bu bir sorundur. Onun kazandığı yetişkin özelliklerini sakın gözden kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.