10 Aylık Bebek Gelişimi

10 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yayın Tarihi14 Şubat 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeklerin gelişimi hem aileleri hem de bizleri şaşırtmaya devam ediyor diyebiliriz. Zira bebeklerin ilk iki sene boyunca gerçekleştirdikleri gelişimin hızını, hayat boyunca bir daha görmek mümkün olmuyor ve bu durumun ilginizi çekmesi tabii ki çok normal. 10 aylık bebek gelişimi ise ailelerin en çok endişelendikleri konular arasında yer alıyor. Zira bu ayda bazı bebekler inanılmaz şeyler yapabilirken, bazıları diğerlerine göre daha geç gelişim gösterebiliyorlar. Sizleri neler beklemeniz gerektiği konusunda birazcık bilgilendirmeye karar verdik.

10 aylık bebekler, artık ellerindeki şekil sahibi olan oyuncaklar içerisindeki doğru şekilleri bulabilmeye, onları doğru yerlere yerleştirebilmeye başlarlar. Dolayısıyla gördükleri ve dokundukları şeylerin varlığına dair ilişkilendirme yetenekleri artış gösterir. Bunun yanında ona söylediğiniz şeyleri de anlamaya başlayan bebeğiniz, verdiğiniz komutlara riayet edebilir. Fakat çok karışık cümle ve talepleri hala anlamayacağını unutmayın.

Yattığı yerden oturmak için kalkma, bir şeylere tutunarak ayağa kalkma ve emekleme konusunda da büyük ilerlemeler kaydedebilen bebeğiniz, onun elinden tutarsanız adım atarak yürümeyi de başarabilir. Fakat bazı bebeklerin daha bir yaşı dolmadan yürümeye başlamalarına karşın bazılarının da bir buçuk yaşına kadar bunu başaramamaları nedeniyle telaş etmemenizi öneriyoruz. Her bebeğin yürüme ve konuşma hususunda kendine ait bir süresi var.

Her bebeğin emeklemediğini de belirtmek lazım. Bazı bebekler direkt yürümeye başlayabiliyor, bazıları popo üstü hoplayarak yer değiştirebiliyor, bazıları ise sürünerek hareket etmeyi tercih edebiliyorlar. Bebeğinizin kendi yatkınlıkları nasıl bir şekilde hareket edeceklerinin de belirleyicisi olacaktır.

Pek çok anne babanın yaptığı hataların başında, bebekleriyle komik bir şekilde konuşmak gelmektedir. Bebeğiniz dili sizden öğreniyor ve kendini nasıl ifade etmesi gerektiğini de sizi gözlemleyerek hareket ediyor. Ona karşı komik ve saçma kelimeler kullanırsanız, maalesef o da sizin dediklerinizi aynen öğrenecektir ve küçük yaşlarda sağlıklı iletişim kurma becerileri ortaya çıkmayacaktır. Onunla birlikte şarkı söylemeyi, onunla sohbet etmeyi ve taleplerini dinlemeyi de unutmamalısınız.

Yaratıcılıkları da artan bebeğiniz, artık kağıt kalem ile bir şeyler çiziktirmekten keyif alabilir. Fakat bu tip ürünlerin tek başına bırakıldığında tehlikeli olduklarını dikkate alırsak, sadece bebeğinizin yanındayken yumuşak pastel boyalarla bir şeyler boyamasına izin vermeyi unutmamalısınız. Kendi başına kurşun kalem boyalarla onu sakın baş başa bırakmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.