1. Hafta Gebelik Belirtileri

1. HAFTA GEBELİK BELİRTİLERİ

Hamile kalmak ve bebek sahibi olmak isteyen anne baba adayları için bu işin başlangıcı oldukça mucizevi ve bazen imkansız görülür. Ancak düzenli cinsel ilişki sonucunda baba adayından gelen spermlerden bir tanesi, anne adayının fallop tüplerinde bulunan yumurtaya ulaşma fırsatı yakalar ve böylece döllenme gerçekleşir ve yumurta rahme doğru olan yolculuğuna başlar. Dolayısıyla yumurtanın rahme yerleştiği sıralarda aslında gebelik bir anlamda çoktan başlamıştır.

İlk haftada meydana gelen tüm bu işlemler aslında 1. hafta gebelik olarak adlandırılabilir ancak anne adaylarının hamileliklerinin farkına varabilmeleri için gerekli gebelik belirtilerini yaşamaları genellikle 3. ve hatta 4. haftayı bulur. Dolayısıyla pek çok anne adayı, hamileliğinin ilk ayını genellikle hamile olduğunu bilmeden geçirir. Gebeliğin farkedilmesi ise genellikle geciken adet ile olur ve daha sonra uygulanan gebelik testleri ile bu sonuç doğrulanır.

1. Hafta Gebelik Belirtileri

Gebeliğin ilk haftasında henüz gebelik testleri tarafından tespit edilebilen herhangi bir hormon düzeyi mevcut değildir çünkü beta-HCG adı verilen hormonun salgılanması başlamış olsa da, hormonun düzeyleri ciddi anlamda yükselmediği için bir kaç hafta daha beklemek gerekiyor. Bu aşamada kan testlerinin bile gebelik hormonunu tespit etmekte zorlanacaklarını belirtelim.

İlk haftada gebeliğe dair gelebilecek olan en önemli işaret, embriyonun rahme yerleşmesi esnasında ortaya çıkan küçük bir kanama. Pek çok anne adayı bu kanamanın adet olabileceğini düşünüyor yahut bir sorun olduğuna inanıyor ancak yerleşme sırasında gerçekleşebilen bu kanama ile gebeliğe dair ilk işaret alınmış oluyor. Lakin bu kanama çok az kadında ortaya çıkıyor ve bu yüzden herkeste oluşacağına dair bir beklentiye de kapılmamak gerekli.

Bu dönemde hormonal değişimler henüz tam anlamıyla gerçekleşmemişlerdir ancak bazı kadınlarda bu süreç daha hızlı ilerleyebilir. Dolayısıyla kadınların kronik yorgunluk, sık sık idrar çıkma, göğüslerde ve meme uçlarında hassasiyet gibi bazı belirtiler hormonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Ama bu belirtiler muhtemelen sonraki haftalarda daha net şekilde ortaya çıkacaklardır.

Gebeliğin ilk haftasından itibaren kadınların vücut sıcaklığı bir miktar artar. Eğer düzenli olarak vücut sıcaklığınızı ölçüyorsanız, aylık döngünüzün ikinci yarısından sonra düşmesi gereken sıcaklık hala düşmüyorsa, hamile olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.