Tüp Bebek ve Azospermi

​TÜP BEBEK VE AZOSPERMİ

Yayın Tarihi02 Haziran 2014 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Op. Dr. Serkan Oral tüp bebek tedavisi ve azospermi hakkında bilgiler verdi.

Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek tedavisi başladıktan sonra yumurtaların çatlaması için iğne yapılır ve normal döngü başlatılmış olunur. Yumurtaların uyarılması sağlandıktan sonra ultrason ve kan hormon seviyeleri sayesinde doğru zaman seçimi yapılarak yumurtaların olgunlaşması sağlanır. Bu işlemden sonra uygun zaman saatinde yaklaşık olarak 36. Saatte folikül içerisinden olgunlaşıp çatlamış yumurtalar dikkatli bir operasyonla toplanarak rahim dışına alınır.

Yumurta toplama işlemine OPU adı verilmektedir. Bu işlem sonrasında toplanan yumurtalar embriyonik sıvı içerisinde embriyoloğa teslim edilir. Fertilizasyon adı verilen ve yumurtaların en kaliteli olanlarının seçilerek döllenme işleminin başlatıldığı aşama ile tüp bebek yöntemlerine devam edilir. Spermler yıkama işlemine tabii tutulur ve bu sayede en hızlı ve düzgün yapıdaki spermler seçilir. Bu işlem sayesinde hem kaliteli yumurta hem de hızlı yapıdaki spermler seçilerek döllenme başarısı artırılmış olur.
Yumurtalar döllenme sonrasında mikroskop ile biyologlar tarafından incelenir. Takip eden 3 gün boyunca embriyolardaki çoğalma durumu tüp bebek tedavisinin sonuçlarının başarı yüzdesini belirleyecektir. Çoğul gebelik riskini ortadan kaldırmak amacıyla mümkün olan en az embriyo ile döllenme sağlanmalıdır. Sonrasında transfer işlemine geçilir ve tekrar anne rahmine bu döllenmiş yumurtalar enjekte edilir. Tüp bebek uygulamasından 14 gün sonra gebelik testi le sonuç doğrulanır. Gebelik testinin daha kesin sonuç vermesi için bu işlem kan alınarak yapılmalıdır.

Azospermi Tanısı Ve Tüp Bebekle İlişkisi

Normal şartlarda erkekler canlı ve hareket edebilme yeteneğine sahip, kaliteli spermler üretmelidirler. Birleşme anında erkeğin üreteceği spermler milyonlarca sayıda olmaktadır ve uygun koşullarda sadece tek bir tanesi döllenme şansını yakalayabilmektedirler.

Azospermi, erkeklerin üreme sisteminin düzgün bir biçimde işleyişine devam edebilmesi için üretmesi gereken kaliteli spermlerin üretilme aşamasında problem yaşanması durumudur. Spermler üretim aşamasında ya da vücuttan dışarı atım aşamasında problem oluşturarak yumurta ile buluşamamakta ve döllenme gerçekleşmemektedir. Bu durumda erkekte kısırlık tanısı ortaya konmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde ise azospermi durumundaki erkeklerin spermleri arasından laboratuvar ortamında en kaliteli olanlar seçilerek dondurulma ve sonrasında döllenme için kullanılma durumu söz konusudur.

Tüp bebe tedavisi hkkında ayrıntılı bilgi için : http://www.serkanoral.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.