Yumurtlama Günü Hesaplama

YUMURTLAMA GÜNÜ HESAPLAMA

Yayın Tarihi05 Mayıs 2013 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Yumurtlama döneminin ne zaman olduğunu bilmek ve yumurtlama gününü hesaplamak o kadar da zor bir iş olmamasına rağmen işin içine biraz hesap kitap girince doğal olarak kafalar karışabiliyor. Özellikle hamile kalmak yahut kalmamak isteyen çiftlerin cinsel hayatlarını buna göre düzenlemeleri gerektiği de akıla geldiğinde aslında evli bir çiftin hayatında bu hesap oldukça büyük bir öneme haiz.

Doğru zamanlarda gerçekleştirilen cinsel ilişkiler sonucunda gebe kalma ve çocuk sahibi olma olasılığınızı büyük oranda arttırabiliyorsunuz. Pek çok çiftin gün hesaplamayı bilmediği için hamile kalamadığını belirten uzmanlar aynı zamanda çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin de takvim yöntemini uygulayabilmek için yumurtlama gününün hesaplanması gerektiğini belirtiyorlar.

Gelgelelim bu hesabın nasıl yapılacağına. İlk olarak yapmanız gereken en son iki adetinizin başlama zamanları arasında kaç gün bulunduğunu hesaplamak. Böylece adet döneminizin kaç günde bir denk geldiğini kolayca görebilirsiniz. Dilerseniz herhangi bir adet düzensizliğine denk gelmemek için bir kaç ay boyunca adet günlerinizin kaydını da tutabilirsiniz.

Daha sonra bu adet günleri arasındaki farkı en son adet gördüğünüz güne eklemelisiniz. Böylece bir sonraki gününüzün ne zaman olacağını görebilirsiniz. Kadınlarda yumurtlama zamanı adet zamanından tam on dört gün önce gerçekleşmektedir. Yani az önce bulduğumuz bir sonraki adet günümüzü almalı ve bundan on dört günü çıkarmalıyız.

Bu hesaplamamıza göre 32 günde bir adet gören kadınların 14 gün öncesini çıkardıklarında karşılarına 18. gün gelecektir. Yani adet gördükten tam 18 gün sonra yumurtlama gerçekleşecektir. Ancak tam olarak günlerin tutmaması ve 1-2 günlük erken ve geç yumurtlama durumu da mevcut. Bu nedenle yumurtladığınızı ayırt eden belirtileri de unutmamalısınız.

Bu belirtiler arasında sabahları küçük miktarlarda gerçekleşen vücut ısısındaki artışlar, vajina akıntılarında artış gerçekleşmesi, memelerde hassasiyet ve karın bölgesinde ağrılar yer almaktadır. Ancak ağrı eşiği yüksek olan kadınlarda belirtilerin bir veya birden fazlasının ortaya çıkmaması da mümkün.

Hamile kalmak istiyorsanız yumurtlama gününden bir kaç gün öncesini ve sonrasını tercih edebilirsiniz. Bu dönemde özellikle çift sayılara denk gelen günlerde gebe kalma olasılığının diğer günlere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

One Response to YUMURTLAMA GÜNÜ HESAPLAMA

  1. ceren soylu diyor ki:

    en son adetimi 8 ekimde okdum 19 18 ekim gibi ilişkiye girdim adetim 8 gün sürer acaba hamile kalmışmıyımdır bu ay lütfen cevap verin :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>