Yıldırım Nikahı Nasıl Napılır

YILDIRIM NİKAHI NASIL YAPILIR, NASIL KIYILIR?

Yayın Tarihi05 Ocak 2013 | EVLİLİK

Yıldırım nikahı bazen çiftlerin sabırsızlığından, bazen sıradışı olmak isteyenler tarafından ve diğer sebeplerden dolayı başvurulan çözümlerden birisi oluyor. Her ne kadar yeni medeni kanun ile resmi olarak yıldırım nikahı gibi bir kavram kalmamış olsa da bir an önce hızlı kıyılan nikahlar için hala bu deyim kullanılmaktadır.

Zira eskiden onlarca gün beklemeniz gereken belge kontrolleri ve bürokratik işlemler nedeniyle daha hızlı bir yol olan yıldırım nikahı doktor raporu yahut mahkeme kararı gerektiriyordu. Şu anda yıldırım nikahı adı altında herhangi bir nikah çeşidi bulunmuyor.

Ancak işlemlerinizi çok hızlı bir şekilde tamamlayabilirseniz bir gün sonra evlenmeniz mümkün hale geliyor ki hali hazırda standart nikah günleri 2-3 gün sonrasına zaten alınabiliyor. Yıldırım nikahını kıyabilmek için ilk yapmanız gereken belediyeden bir nikah günü almak elbette. Bunun için eş adayınızla birlikte Belediye Hizmet Masaları’na gitmeli ve başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Evliliğinizi dilerseniz nikah dairesi içerisinde dilerseniz de belli bir ücret karşığında organizasyon mekanınıza davet ederek gerçekleştirme imkanınız var. Sizden istenecek belgeleri yanınızda hazır olarak götürürseniz bu adımları hızlıca geçme şansına sahip olursunuz.

–          Nüfus cüzdanları ve birer fotokopileri

–          Fotoğraflı ikametgah beyannamesi

–          8 adet vesikalık

–          Eğer eş adayınız yabancı uyruklu ise bekar olduğuna dair o ülkenin konsolosluğundan resmi belge

Tüm bu evraklar tamamlandığında Belediye Yazı İşleri’ne teslim ediliyorlar ve karşılığında bir sağlık formu alınıyor. Sağlık ocağınızdan tüm kontrolleriniz yapıldığında bu formu da aynı yere teslim ederek en sonunda nikah gününüzü alabiliyorsunuz. Eğer hızlı davranabilirseniz sadece bir günde kolayca gerçekleştirilebilecek bu işlemlerde gecikmeniz nikahınızı da erteleyecektir.

Tabii ki evlilik sadece nikah kıyılmasından ibaret olmadığı için yıldırım nikahı olarak tanımladığınız bu hızlı nikah işlemlerinin ardından düğün ve balayı planlarınızı da hızlıca gerçekleştirebilmek için önceden planlarınızı yapmalı ve her şeyi son ana bırakmadan seçenekler konusunda da esnek olmalısınız. Kriterlerinizi yüksek tutmanız çok daha geç elde etmenize neden olacaktır.

Yıldırım nikahına dair resmi bir isim artık mevcut olmadığı için maalesef daha hızlı bir şekilde nikahınızı kıymak artık mümkün değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>