Probiyotik Nedir, Ürünleri Ne İşe Yarar

PROBİYOTİK NEDİR, ÜRÜNLERİ NE İŞE YARAR?

Yayın Tarihi16 Nisan 2013 | BESLENME

Probiyotik ürünler son yıllarda popülerliklerini kaybetmeyen ve her gün sağlıklı beslenmek isteyenlerin düzenli olarak aldıları gıdalar arasında yer alıyor. Özellikle sağlığına ve kilosuna dikkat eden kadınların büyük talep gösterdikleri probiyotik ürünlerin ne olduğuna ya da ne işe yaradığına dair bir fikirleri olmasa da bunların faydasını görmeye devam ediyorlar.

Bu ürünleri kullansanız da kullanmasanız da probiyotik nedir ve ne işe arar sorusu aklınızı kurcalamaya başladıysa sizin için probiyotik besinlerin temellerinden ve genel olarak ne işe yaradıklarından bahsedeceğiz. Aslında her şey vücudumuza yiyerek, içerek ya da nefes alarak aldığımız besin dışındaki diğer maddeler ile başlamakta. Pek çok mikrop, bakteri, virüs veya diğer şeyleri bedenimize alırken bu zararlı bakterilerin arasında faydalı olanlar ve sağlığımıza iyi yönde etki edenler de oluyor.

Probiyotik bakteriler denilen bu faydalı bakteriler bize zarar vermeyi bırakın, tam tersi şekilde hem sindirim ve boşaltım sistemimizin daha iyi çalışmasından sorumludurlar ve özellikle K vitamini gibi bazı önemli vitaminlerin üretimini bedenimiz içerisinde sağlamaya devam ederler.

Elbette tıbbi yöntemler olmadan göremediğimiz bu bakterilerin eksikliğinde pek çok sağlık problemi ile karşılaşma ihtimalimiz de yüksektir. Özellikle uzun süreli ve güçlü antibiyotik kullanımlarında bu bakteriler de zarar gördükleri için doktorların vitamin hapları verdikleri bildiğiniz bir konudur. Eksik kalan maddeler bu şekilde dışarıdan tedarik edilmedikçe yararlı probiyotik bakterilerin eksikliğini tolere etmemiz imkansızdır.

İşte pek çok probiyotik ürünün sağladığı bu faydalar kilo vermek isteyenlerin de tercihine neden olmaktadır çünkü vücudumuza daha fazla besin almadan gerekli bazı mineral ve maddeleri almanın tek yolu probiyotik bakterilerimizi korumak ve artmalarını sağlamaktır. Özellikle maya içeren besinlerde bol bol bulunan bu bakteriler çok yüksek ısı ve çok düşük ısı gibi çeşitli pişirme ve saklama yöntemleri neticesinde ortadan kalkmaktadırlar. Özellikle diyetlerde sıklıkla önerilen çiğ beslenme, ızgara ya da haşlama ile besin tüketiminin önerilmesinin ardında probiyotik yapının korunması isteği de vardır.

Eğer siz de sağlığınızı korumak ve ihtiyaç duyduğunuz maddelerin vücudunuzda üretilmesini istiyorsanız probiyotik besinleri tercih etmeyi ve faydalı bakterilerinizi antibiyotik tedavilerinden uzak durarak korumayı unutmayın.

One Response to PROBİYOTİK NEDİR, ÜRÜNLERİ NE İŞE YARAR?

  1. asuman diyor ki:

    vanilya aromalı probiyotik yoğurt libidoyu arttırıyor.. bitki blog ta okumustum tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>