Kırmızı Etin Faydaları ve Yararları Nelerdir

KIRMIZI ETİN FAYDALARI VE YARARLARI NELERDİR

Yayın Tarihi05 Kasım 2012 | BESLENME

Kırmızı et tüketimi ülkemizde her ne kadar maddi olanaksızlıklar nedeniyle sınırlanmış olsa da Türk mutfağında büyük bir yer teşkil etmesinden dolayı yine de en çok tercih edilen et türleri arasında ve son yıllarda ortaya çıkan kırmızı et zararlıdır iddialarına rağmen bu rağbet devam ediyor.

Esasında kırmızı etin faydaları ve yararları doğru şekilde tüketildiğinde ve tüketimi sınırlandığında sayılamayacak kadar çok. Lezzetinin sağladığı doygunluk hissi ve psikolojik artılarının yanında vücudumuzun ihtiyaç duyduğu pek çok bileşeni de kırmızı et içerisinde barındırıyor.

Vücudumuz ağırlığına göre her gün belli bir miktar protein alma ihtiyacı hisseder. Çünkü protein bedenimizde yer alan yenilenme ve kendini tazeleme sürecinin yapı taşlarından bir tanesidir ve eksikliği çok ciddi hastalık ve rahatsızlıklara sebep olur. Etin içerisinde bulunan proteinin çok büyük kısmı metabolizmamız tarafından kolayca tüketilir ve doğal çevrimimiz içerisine katılır.

Ayrıca alyuvarlarımızın yani kanımızın temel yapı taşlarından bir tanesi olan demir, eksikliği yaşandığında kansızlıktan tutun da zeka geriliğine, uyku problemlerine, baş dönmelerine ve diğer ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Demir mineralini alabileceğimiz en önemli besinlerden bir tanesi de hayvansal gıdalardır.

Özellikle vejeteryan olanlarda karşılaşılan hafıza kaybı, yorgunluk, sinir problemleri gibi pek çok sorun et yememekten kaynaklanan B12 vitamini eksikliğine bağlıdır ve kırmızı et bu vitamin açısından en zengin besinler arasındadır. Etten alınan B12 vitaminini diğer besinleri tüketerek elde etmek çok zor olduğundan dolayı kırmızı et tüketimini düzenli ve doğru bir şekilde gerçekleştirmek gerekiyor.

Elbette kırmızı etin bu faydalarını elde edebilmek için onu doğru şekilde pişirmek çok önemli. Kızartma gibi kanserojen maddeleri ortaya çıkacak şekilde pişirmek yerine haşlayarak ya da ateşten uygun uzaklıkta olacak şekilde ızgarada pişirerek etin tüm faydalarını herhangi bir zarar görmeden elde edebilirsiniz.

Bunun yanında kalp ve damar hastalıklarına engel olabilmek için etin üzerinde bulunan hayvansal yağların mümkün olduğunda temizlenmesi ve et pişirilirken kuyruk yağı gibi zararlı yağların kullanılmaması gerekiyor.

Ayrıca etin yanında yiyeceğiniz taze bir salata, kırmızı etin içeriğinde bulunan demiri çok daha kolay bir şekilde kullanmanızı ve vücudunuzun demirden faydalanmasını sağlayacaktır.

One Response to KIRMIZI ETİN FAYDALARI VE YARARLARI NELERDİR

  1. Anonim diyor ki:

    hıııııııı ben bunu ödevimde yapa bilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>