Evliliğin İlk Günleri Nasıl Geçer

EVLİLİĞİN İLK GÜNLERİ NASIL GEÇER

Yayın Tarihi09 Kasım 2012 | EVLİLİK

Evlilik sürecinde yaşanan tüm sorunları aştıktan, eşinizle birlikte evinize yerleştikten sonra her şeyin güllük gülistanlık olacağına inanan çiftler bir süre sonra en zor kısmın daha yeni başladığını fark edebiliyorlar. Uzun yıllar sevgili olarak ilişki yaşamış çiftlerde bile evliliğin ilk günlerinden itibaren gerginlikler, kavgalar ve zorluklar gerçekleşebiliyor.

Evliliğin ilk günlerinde ne kadar ilişkinize dikkat ederseniz önünüzdeki yıllarda da o kadar sağlam temellere sahip bir aileye sahip olabilirsiniz. Genç çiftlerin yaşadıkları sorunların başında kafalara kazınmış olan geleneksel değerler, kalıplaşmış fikirler, prensipler ve inattan kaynaklanan problemler geliyor. Bağımsız bir birey olmaktan iki kişinin süreceği ortak bir hayata geçmek çift olma psikolojisinde sancıların yaşanmasına neden olabiliyor.

Bu zorlukları aşabilmek için eşlerin hoşgörü kültürüne sahip olmaları ve birbirlerini her dediklerini yapacak makineler gibi değil, tam tersi fikri hür vicdanı hür bireyler olarak kabul etmeleri gerekiyor. Ne kadar uyumlu olursa olsun kişiler arasındaki düşünsel farklar evlenene kadar sürdükleri hayatlarda elde ettikleri deneyimlerden kaynaklanıyor. Bu farkları tolere etmek onların üzerine giderek huzursuz bir evlilik sürdürmekten çok daha kolay çözüm vermektedir.

Evliliğin başlarında hem erkek tarafının hem de kadın tarafının aileleri çeşitli taleplerde ve müdahalelerde bulunabiliyorlar. Çiftin bu tip durumlarda önce ailelerini mutlu etmek yerine eşlerinin düşüncelerine saygı duyması gerekiyor. Yeni kurduğunuz ailenin temelleri eski ailenize dayanıyor olabilir ancak evlenerek yepyeni bir hayata adım attığınızı ve sevdiğiniz bir insanla mutlu bir hayat sürmek istediğinizi unutmamalısınız.

Bu nedenle arabulucu bir pozisyon üstlenmeli ve gerginliklerin yaşanmasına engel olmalısınız. Bunu gerçekleştirirken kırıcı olmamanız, eşinizin ailesine karşı sert eleştiriler ve hakaretlerden kaçınmanız gerekmektedir. Saygı hayatın her alanında olduğu gibi evlilikte de en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Özellikle erkeklerin evliliğin ilk günlerinde yaptığı hataların başında kendilerini koyvermek ve eşlerinin mutluluğuna önem vermemek geliyor. Evli bir çift olduğunuzu aklınızda tutarsanız zaman zaman birbirinizin keyif alacağı farklı aktiviteleri deneyebilir ve evliliğinizin ilk yıllarında ve kalanında ilk günkü balayınız gibi zevkli bir yaşam sürebilirsiniz.

Kadınların yaptığı hataların başında ise kendilerini sürekli olarak ev düzenine, ev işlerine vermek ve eşlerini ihmal etmek geliyor. Eğer eşinize ona verdiğiniz değeri evliliğinizin ilk günlerinde gösterebilirseniz bu zorlu süreci çok daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>